Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Покана за танц“: Салтарело

Снимка: архив
Бързо, живо и с усмивка – това е духът на италианския танц салтарело. За първи път за него се споменава през 13 век в Неапол, но без точни указания как се танцува. По-късно става популярен в района на днешна Италия и Испания, на особена почит е и в благородническите дворове на средновековна и ренесансова Европа и се превръща в традиция за карнавалите в Рим. Затова някои го смятат за танца на римляните.
Салтарелото се играе с характерни подскоци, оттам идва и името на този танц – от италианския глагол saltare (скачам). За да се включите в салтарелото трябва да имате партньор и да обичате подскоците в бързо темпо. Трябва да има и музиканти, които да създадат необходимото настроение като свирят на китара, ударни и духови инструменти.
Въпреки че тръгва от неаполитанския двор, салтарелото се превръща в типичен италиански народен танц от областта Чочария. Дори през 15 век името му става нарицателно за характерна танцова двойна стъпка с подскок на слабо време, която може да се открие и в други танци. В ръкописите от тази епоха целият танц се описва като салтарело-стъпка в типичния ритъм и със задължителна импровизация. През 16 век към него посягат и куртизанките, когато играят преоблечени мъже на маскарадните игри.
Днес почти всички сериозни ансамбли за старинна музика включват в репертоара си и салтарели.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Диана Гергова

Пътуваща изложба представя българските археологически открития

Пътуващата изложба "Сборяново – природа и паметници, богове и хора" на Културния институт към Министерството на външните работи вече седмица се радва на интереса на жителите и гостите на Братислава.  "Тази пътуваща изложба, направихме заедно с Министерството на външните работи и тя вече е обиколила много държави от Япония до САЩ, и в много..

публикувано на 30.09.24 в 12:00

"Строгият" или "готиният" – за първата среща на учителя с учениците

Едва ли са много хората, които ще кажат, че не се вълнуват как ще се представят и какво впечатление ще създадат за себе си при първа среща. Още по-малко вероятно е да чуем подобно нещо от учител преди началото на първия учебен ден. От личен и споделен опит обаче знаем, че понякога първият контакт между педагога и децата може да е начало на ведро и..

публикувано на 29.09.24 в 10:25

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .   "Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и..

публикувано на 27.09.24 в 16:05

Сливенската текстилна гимназия

Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков" в Сливен е създадена през 1883 г. и е едно от първите професионални учебни заведения в свободна България. Още преди Освобождението Сливен се оформя като център на текстилното производство. В региона се отглеждат много овце, а вълната е ценна суровина за производство на платове,..

публикувано на 27.09.24 в 13:15
Откриване на Великото народно събрание във Велико Търново 1879 г.

Поборници и строители

Септември е месец на българската гордост – на 6-и извършваме Съединението, на 22-и обявяваме Независимостта. Зад всички тези знаменателни събития стоят обаче хората, извършили ги. И ако Денят на Независимостта е повече дипломатически совалки, то Съединението си е истинско народно въодушевление и вдъхновение, извикано от дейността на люде – били..

публикувано на 25.09.24 в 17:32