Първата художествена галерия на Ледения континент е с български адрес. С българско участие е и първият паметник, който ще бъде поставен там. Той е резултат на българо-монголското сътрудничество и е посветен на кирилицата и на нейния принос в световната култура. Монументът наистина ще е внушителен: висок два метра и тежащ 100 кг. Автор е Младен Станев, председател на българо-монголското дружество. Изработката е съобразена с тежките климатични условия на Южната ледена земя. Материалът е хром-никел и месинг. Паметникът ще бъде поставен близо до българската база на остров Ливингстън. Монголия е страна, чиито език не е славянски, но използва кирилица. Интересни елементи в замисъла са гравираните три икони – на Кирил, на Методий и на Климент Охридски, както и капсули с пръст, пренесена от България. Очаква се монтажът на паметника да стане през февруари. Преди това монументът трябва да пропътува повече от 13 000 километра, което е сериозно транспортно предизвикателство.
В петък, на 6 януари от летище София заминава поредната група от 10 учени, които ще се присъединят към работата на юбилейната 25-а експедиция. В групата са включени двама учени от Монголия и един от Турция. Маршрутът, който изминат полярниците, е София – Рим – Буенос Айрес – Ушуайя – остров Ливингстън.
Още по време на пътуването, на 9 януари, ръководителят на експедицията проф. Христо Пимпирев, ще има интересна творческа задача, заедно с Фернанда Миликай, директор на Аржентинската антарктическа програма: да открият Авторската изложба на Българския антарктически институт Terra Ustralis Ncognita, (Непозатата южна земя). Изложбата е по проект на Гергана Лаптева, която е успяла да подбере удивителни тематични карти от историята на антарктическото картографиране: от XV век до наши дни. Проявата е посветена на 25-ата годишнина от подписването на Мадридския протокол за опазването на околната среда в Антарктика.
От най-южния град на планетата, Ушуайя, групата ще продължи до остров Ливингстън с испанския изследователски кораб Есперидес.
Изпращаме поредната група български полярници с пожелание за успешна работа. И с един незадаван досега въпрос на проф. Пмпирев: Кои са неговите любими места в България, които сънува на Ледения континент и мечтае, когато се върне у нас, отново да ги посети? Може би това е най-хубавата почивка за полярник-пътешественик, посветил толкова години в изследване на Южната земя.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg