Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и Швейцария заедно в историята

Снимка: culture-mfa.bg

Конфедерация Швейцария заема площ от 41 284 км, с което се нарежда на 133 място по територия в света. Населението на страната е близо 8 милиона души. Те обитават 26 кантона и говорят на 4 официални езика: немски, френски, италиански и  реторомански. В масовите представи по света Швейцария се свързва с понятия като: часовници и швейцарска точност, шоколад, Алпи, ски курорти и банково дело (в страната оперират  над 400 частни  банки).   
За българина Швецария има и други измерения. За тях разказва изложбата „България и Швейцария: заедно в историята”,  представена в изложбената зала на Държавна агенция „Архиви”. Повод за проявата е 100-годишнината на дипломатическите отношения между двете страни. На 29 ноември 1916 година държавният вестник на швейцарското федерално правителство съобщава, че на 24 ноември 1916 година видният дипломат и историограф Симеон Радев връчва акредитивните си писма като извънреден и пълномощен министър на България към Конфедерация Швейцария със седалище в Берн. Оттогава тази дата се приема за начало на официалните дипломатически отношения между двете страни.
В експозицията могат да се видят оригинални документи, снимки, книги, постери. Подбраните материали разширяват представите ни за редица българи и швейцарци, допринесли за задълбочаването на двустранните отношения в областта на дипломацията, икономиката, културата, образованието, спорта и туризма.
Много са личностите, които съвременните поколения трябва да знаят и да помнят. Сред тях, например, е Луи Айер, швейцарец по произход, когото биографите определят като „българин по душа, основоположник на спортното движение в България”. Луи-Емил Айер е роден в Бе, кантон Во през 1865 година. Учи в Лозана, Женева и Ньошател. Преподава спортни дисциплини в град Вьове.
През 1893 година тогавашният български просветен министър Георги Живков се обръща към Швейцария за съдействие: младата новоосвободена държава има нужда от съдействие за изграждане на модерна образователна система. Сред пристигналите в България педагози е Луи Айер. Той преподава физическо възпитание в Лом, Силистра, Русе. Става главен треньор на юнашките дружества в страната. У нас слага началото на редица спортове, сред които лека атлетика, вдигане на тежести, борба, бокс. Юбилейна марка с лика на Луи Айер и специален пощенски печат. Снимка: Държавна Агенция „Архиви”Тъкмо той донася в България първата футболна топка. Освен уроци по спортсменски дух, с личния си пример показва на учениците какво е да си достоен човек. Луи Айер загива на фронта през Първата световна война като български офицер.
По повод 100-годишнината на дипломатическите отношения между България и Швейцария Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията валидира юбилейна пощенска марка, лимитирана серия от 11 000 броя и специален пощенски печат. Юбилейната марка е с лика на Луи Айер, заради неговия изключителен принос на учител, общественик, човек, който обича България и я защитава с героизъм и всеотдайност. Изложбата “България и Швейцария: заедно в историята” е отворена за посетители до 13 януари 2017 година в зала „Архиви” на Държавна агенция „Архиви” (на ул. „Московска”, 5). Предвижда се след това изложбата да се превърне в пътуваща и да бъде представена и в страната.
Още за личностите, българи и швейцарци, допринесли за развитието на двустранните дипломатически отношения в продължение на век, разказва доц. д-р  Михаил Груев, председател на Държавна Агенция „Архиви”.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10