В неделната вечер ще ви представим артист, записал името си в пантеона на титаните на пианото през 20 век. Със своята забележителна техника, бляскав звук и музикална логика, с устрема, който влага в интерпретациите си, със своя естествен, непринуден и неподражаем стил, той е уникален – като всеки велик музикант. Това, което изгражда цялата му същност и се простира над всичко останало, е способността му да предава радостта от музиката. Този човек, преоткрил сладостта от живота след неуспешен опит за самоубийство, се казва Артур Рубинщайн. На 28 януари се навършиха 130 години от неговото рождението. Днес Артур Рубинщайн се счита за един от най-добрите интерпретатори на творчеството на Фредерик Шопен. Самият той казва: “Понякога мисля за себе си не толкова като за пианист, колкото като за вампир. През целия си живот съм живял от кръвта на Шопен”. Рубинщайн записва многократно и изцяло почти всички творби на Шопен с изключение на двата опуса с етюди.
В неделната музикална вечер ще прозвучат както творби от Шопен, така и емблематични записи на легендарния пианист от Едвард Григ, Йоханес Брамс, Сергей Рахманинов и Лудвиг ван Бетовен.
Израснала в малко градче и потърсила смисъл в това да учиш, да пееш и да мечтаеш, днес Мария Спасова пътува с усмивка в живота си и осъществява мечти. В "Семейно радио" представя новата си песен "Ела с мен" и споделя радостта заедно със съпруга си и 4-годишната им дъщеричка.
Симфония №9 в ре минор, оп.125 от Лудвиг ван Бетовен ще звучи по време на концерта на Държавната опера в Бургас за Деня на Европа. Тя не е изпълнявана цялостно с оркестър, хор, солисти от 20 години на бургаска сцена. Диригент е Иван Кожухаров, а диригент на хора – Александър Чепанов. Солисти на вечерта са Мария Цветкова-Маджарова (сопрано),..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев разкри акцентите в програмата на форума. Мотото тази година е "Произведено в България". Ще бъдат отбелязани няколко значителни годишни, между които 175 години на първия български оркестър с..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик на лейбъла Macro Recordings, Голдман често прекрачва границите на клубната музика и именно в този по-експериментален контекст ще бъде неговият концерт на 8 май в клуб Mesmeric в компанията на..
Таня Симеонова е работила като журналист в БНР и като директор на студентското радио "Алма Матер". Сега е зам.-директор на Национален музикален театър и студент по музикално-сценична режисура. Семейната връзка с Музикалния театър и да бъдеш част от него. Защо музиката на Имре Калман "те кара да пееш и летиш"? Терапия ли е оперетата? Да загубиш..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg