Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристиян Пичолини: Понякога, за да построиш една красива сграда, е необходимо да събориш една стара и грозна

БНР Новини
Николета Атанасова и Кристиян Пичолини
Снимка: БНР
Как един бивш скинхед поведe битка срещу омразата? „Осем години живях като неонацист! Преди двадесет и две години напуснах американското неонацистко движение, което бях създал.“ – така започва разказът на Кристиян Пичолини и продължава: „На 14 години бях без идентичност. Родителите ми бяха италиански емигранти в Чикаго, които работеха по 15 часа на ден, за да изхранват мен и брат ми и ми липсваха много. А аз не знаех към коя култура принадлежа – италианската или американската, не говорех добре английски, не знаех кой съм, съучениците ми се отнасяха към мен лошо и с пренебрежение, малтретираха ме и дори ме биеха. Един ден пушех трева в една малка уличка и се чудех какво да правя с живота си, на кой свят съм, когато към мен се приближи човек на около 25 години, който дръпна цигарата от устата ми и ми каза: „Не пуши този боклук. Евреите и комунистите искат да го пушиш, за да те побърка и те да манипулират съзнанието ти.“ Така започва „обработката“ и вербуването на Кристиян Пичолини, а на 16 годни Пичолини оглавява неонациската организация „Хамърскин Нейшън“ (Hammerskin Nation),  защото водачът ѝ Кларк Мартел влиза в затвора за жестоко убийство на момиче, „с чиято кръв беше нарисувал свастика на стената в стаята ѝ“.
Какво се случва в живота на Кристиян Пичолони след това? И как представите му се преобръщат до степента, в която днес, той е автор на книгата „Романтично насилие: мемоарите на един американски скинхед“, съосновател  е на неправителствената организация „Живот след омразата“ ( Life After Hate ) и ExitUSA – единствената по рода си програма на Северна Америка, ръководена от бивши  екстремисти, която цели да помага на членове на организации свързани с расизма, да се измъкнат от подобни структури. И защо за него „любовта е по-важна от всичко“?
Чуйте цялата история в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35

Пернишкият театър дава сцена на местни творци в "Прозорец към изгрева"

Пернишкият драматичен театър "Боян Дановски" поставя ново начало с премиерата на поетичния спектакъл "Прозорец към изгрева". Постановката, която ще се играе на 31 януари от 19:00 ч., а след това и на 5 февруари, представлява театрализирана композиция от стихове на местни автори. Особено значимо е, че както текстовете, така и актьорският състав,..

обновено на 31.01.25 в 12:13

Блиц-кръгла маса за визуалната грамотност – импровизиран диалог между експерти

Културният център на Софийския университет и Институтът за съвременно изкуство–София организират блиц-кръгла маса "Визуалните: грамотност, изкуство, култура" с участието на художници, куратори, преподаватели и студенти, както и с випуска на School4artists 3/2024. Модератор и автор на формата е Лъчезар Бояджиев. Идеята на блиц-кръглата маса е да..

обновено на 31.01.25 в 11:18