В средата на март месец лондонският 12 ENSEMBLE гостува у нас за първи път. Младите музиканти изнесоха два концерта в София и Русе, представяйки разнообразна програма, включваща творбата за струнен септет от Добринка Табакова Such Different Paths. Концертите им преминаха с голям успех, а съставът успя да впечатли родната публика с виртуозност, грация и интелигентно звукоизвличане. Още по-впечатляващ е фактът, че музикантите от 12 ENSEMBLE винаги свирят без диригент като по този начин вдъхват нов живот на камерния оркестър. Приемайки възможно най-малкия състав в основата си, ансамбълът създава изпълнения, които с интимността си напомнят звука на струнния квартет, но обогатен с изпълненията на 12 музиканти от световна класа.
12 ENSEMBLE съществува от 2012 година, негови създатели са цигуларката Елоиза-Фльор Том и виолончелистът Макс Руиси. От самото начало в 12 ENSEMBLE участва и българката Елица Богданова, която от 2007 година учи виола при Александър Земцов и Рейчъл Робъртс в известното лондонско училище за музика и драма „Гилдхол“. Самата тя се определя като музикант на свободна практика с развит интерес към свиренето на оригинални за епохата инструменти.
Какво я свързва с музикантите от 12 ENSEMBLE, как се ражда любовта към камерната музика и какви ще са ангажиментите на състава в следващите месеци, чуйте в разговора ми с Елица Богданова, Елоиза-Фльор Том и Макс Руиси.
Симфония №9 в ре минор, оп.125 от Лудвиг ван Бетовен ще звучи по време на концерта на Държавната опера в Бургас за Деня на Европа. Тя не е изпълнявана цялостно с оркестър, хор, солисти от 20 години на бургаска сцена. Диригент е Иван Кожухаров, а диригент на хора – Александър Чепанов. Солисти на вечерта са Мария Цветкова-Маджарова (сопрано),..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев разкри акцентите в програмата на форума. Мотото тази година е "Произведено в България". Ще бъдат отбелязани няколко значителни годишни, между които 175 години на първия български оркестър с..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик на лейбъла Macro Recordings, Голдман често прекрачва границите на клубната музика и именно в този по-експериментален контекст ще бъде неговият концерт на 8 май в клуб Mesmeric в компанията на..
Таня Симеонова е работила като журналист в БНР и като директор на студентското радио "Алма Матер". Сега е зам.-директор на Национален музикален театър и студент по музикално-сценична режисура. Семейната връзка с Музикалния театър и да бъдеш част от него. Защо музиката на Имре Калман "те кара да пееш и летиш"? Терапия ли е оперетата? Да загубиш..
Доминик Милър. Цар на акордиката и синкопа – импровизационна многопластова музика, която тренира ушите за по-правилно възприемане на трудното, но истинско съвършенство. Синонимът на музикалния оригинал е Китара. Един от най-нежните, елегантни и изтънчени майстори на този инструмент. И чак след това – първа жица и бендлидер на вездесъщия Стинг,..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg