Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бог в думите

Снимка: архив
И най-заклетият атеист не може да твърди, че не споменава името Божие. Всички го произнасяме поне няколко пъти на ден. Сещаме се за някой Богдан, Теодор, Божана, Божил… Купуваме нещо на безбожни цени… Казваме сбогом на илюзиите…За бога, братя… призовава друг… Ей богу, пак изплуваха богопомазаните… Не дай боже да ни дойде до главата… Като добавим и някои популярни и днес народни умотворения – „Господ дава, ама в кошара не вкарва“, „От твоите уста в Божиите уши“, „Боже, пази ме от приятели, от враговете си сам ще се пазя“ и т.н. – Божието име често ни е в устата, макар че, пак е казано „Не споменавай напразно името Господне!“.
Няма как да е иначе, щом още в далечните времена на покръстването на народа ни, имената на Създателя са вплетени в словата, преведени и написани от първоучителите и просветителите ни. В сложните думи и съчетания с името на Бога се провижда неговият образ – такъв, какъвто са го носили в съзнанието си предците ни. За това разговаряме с доц. Ваня Мичева.
• Езикови справки по радиото: „Новият закон е гарант …“?, „завъртете телефона“?


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05
проф. Пенка Петрова

Проф. Пенка Петрова: Институтът по микробиология разработва ново биогориво

Проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология, представи разработка на бактериален препарат с пестицидно действие и широко приложение в селското стопанство. Новата инсектицидна формула е резултат от съвместната работа на учени от Института по микробиология, Института по инженерна химия на БАН и научния отдел на компанията "Агрия“ АД...

публикувано на 11.07.25 в 15:00
Национален музей на образованието

Националният музей на образованието в Габрово с лятна програма за децата

За пета година НМО организира летни занимания за деца от 6 до 12 години . "Нашата лятна образователна програма е под наслов "Школата е обща и от край света ако дойдат, нека се учат". Това всъщност е посланието на Васила Априлов, с което на 2 януари 1835 г. тук в нашия град се открива първото новобългарско светско училище с идеята да приюти..

публикувано на 11.07.25 в 12:20

Ученически проект за детска болница в Газа

Възпитателната функция на училището напоследък е изтъквана от МОН и от учителските синдикати като основен дефицит на средното ни образование. Дори сюжетите от криминалните хроники да заместват статистиката и научните доказателства, това се приема за факт, а мерките, които се предлагат на обезпокоената общност, са в посока санкции, глоби, задължителни..

публикувано на 10.07.25 в 09:50

Иво Орешков: Наркотиците не са самата болест, те са симптом на болестта

Иво Орешков е фотограф по професия и вярващ човек по душа. След 8 години в ада на наркотиците успява да се измъкне, и вече 26 години е чист. За това време никога не се е изкушавал да посегне отново, смята го за чудо! Помага на зависими да намерят пътя към светлината. От 16 години всеки четвъртък вечер на улица "Веслец" 26 в София от 19 часа се..

публикувано на 10.07.25 в 08:25