Чуйте рекламния клип. Правен е в продължение на няколко дни като финалният микс е на 23 март 2017 година в 5 студио на БНР от звукорежисьора Димитър Василев. Звуците и гласовете, които чувате в него, обаче, са доста по-стари. За да бъдем съвсем точни, става дума за един от първите записи на театрални спектакли в България изобщо, направен с цел адаптиране за радио и излъчване в ефир. Този запис е на около 58 години. 100 процентов аналогов запис с чудесни актьорски попадения, със свежи и колоритни ефекти и режисьорски стил, който въпреки предполагаемата студийна работа, успява да постигне релефността и убедителността на радио-филма.
Едно бързо проучване в историята на репертоара на Народния театър „Иван Вазов“ прецизира датите и вече можем да кажем със сигурност, че записът на Бай Ганьо, драматизация в 14 картини от Челкаш по едноименната творба на Алеко Константинов, е направен след 5 май 1959 година, когато е била премиерата на спектакъла на Моис Бениеш на сцената на Народния театър и преди края на театралния сезон 59 – 60 година, когато минава и последното 112 представление.
В ролята на бай Ганьо е Никола Попов, театрален, оперетен и филмов актьор, роден в Бургас през 1899 година. От 1943 е в трупата на Народния театър. Умира през 1963.
През 2016 година Петър Маринков направи нова версия за Радиоколекция на записа на театралния спектакъл от 1959 година и от 17 април можете да чуете 10-те епизода на Бай Ганьо всеки делничен ден от 21.20 часа.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg