Мария Антония Валпургис Симфороза Баварска е родена на 18 юли 1724 г. в Мюнхен, умира на 23 април 1780 в Дрезден. Тя е баварска принцеса от фамилията Вителсбахи, чрез женитба става курфюрстиня на Саксония. След смъртта на съпруга си Фридрих Христиан е регент в продължение на 5 години до навършване на пълнолетие на сина им Фридрих Август I, бъдещият първи крал на Саксония, получил прозвището Справедливи. Мария Антония Валпургис е уважавана като меценатка на изкуството, композиторка, художничка, поетеса, пианистка и певица.
Като първородно дете на Карл VII Албрехт, крал на Бохемия, курфюрст на Бавария и император на Свещената Римска империя (1742-1745) и Мария Амалия – дъщеря на император Йозеф I, австрийска ерцхерцогиня, баварска херцогиня, курфюрстиня на Бавария, кралица на Бохемия и свещена римска императрица, Мария Антония има политическа значимост, тя представлява интерес за много европейски князе. Разбира се, за образованието й няма и съмнение, че е възможно най-доброто за епохата в областите живопис, поезия и музика.
През 1747 г. е приета в „Академия дел’Аркадия“ в Рим и взема псевдонима „ЕТПА“ (Ермелинда Талеа Пасторела Аркадия). И въпреки че публикува под псевдоним двете й опери са радушно приети в дворцовите театри на цяла Европа. Прочутият музикален критик Чарлз Бърни в книгата си „Съвременното музикално състояние в Германия, Холандия и Обединените провинции“ (1773) оценява и хвали втората ѝ опера „Талестри, кралицата на амазонките“, както и певческото ѝ участие в постановката. Философът и музикален теоретик Антонио Екзимено Пуядес включва ария от „Талестри“ в своя трактат от 1774 „За произхода и правилата на музиката“, редом с музикални примери от Палестрина, Нанини, Клари, Перголези и Корели.
четвъртък, 4 януари, от 17.30 часа
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg