Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Среда за самоорганизирано учене – SOLE

Милена Ленева
Снимка: личен архив

Идеята е на индиеца Сугата Митра, посветил усилията си в последните години на образованието и училището. Хрумва му по времето, когато работи като специалист във високотехнологична компания в Индия. Луксозната сграда на компанията се намира в съседство с гето и Митра решава да инсталира компютър с интернет на една стена в гетото. Децата от бедняшкия квартал, повечето от които дори не ходят на училище, проявяват огромен интерес към компютъра и не след дълго сами намират начин да боравят с него и да търсят информация. Проблем е основно английският език и Митра намира решението като поканва английски пенсионерки да отделят известно време и по интернет да обучават децата без никаква система и програма. Резултатите са толкова окуражаващи, че методът вече се прилага в повече от 40 страни по света. Той, разбира се, не може да замени изцяло другите форми на обучение, но в определени случаи е изключително продуктивен. Ролята на учителя е да постави задача на децата, която да предизвика интереса им и да изисква те сами да потърсят отговора, събирайки необходимата информация в мрежата.
Важно е също учениците да работят в група, за да се допълват и да си обменят идеи и умения. Методът е проучен от екипа на българската фондация „Темпо“, който обучава учители от три наши училища, а те го прилагат в часовете си. Ефектът от този начин на работа е високо оценен от преподавателите, които продължават да го използват в работата си. Ценното в него е, че предлага алтернатива на лекционното преподаване на знания, което отдавна е изживяло времето си, че стимулира естествената любознателност на младите и ги научава как да се справят с изпълнението на задачи, черпейки информация от многобройните достъпни днес източници. Защото „преподаването“ на знания за един свят, който се променя с бързи темпове, обрича училището винаги да изостава от времето си. Кой може да каже точно какви знания ще са необходими утре на децата ни. Важното е те да знаят как да си ги набавят. Милена Ленева, изпълнителна директорка на фондация „Темпо“ представя метода на самоорганизираното учене в рубриката „Всичко за образованието“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05