Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иво Върбанов: Проблеми има навсякъде, но негативното отношение няма да подобри нещата

БНР Новини
Аделина Александрова и Иво Върбанов в студиото на "Предаване без име"
Снимка: Гроздан Христозов
Иво Върбанов е роден в семейство на музиканти – неговата майка свири на виолончело, леля му на пиано, а дядо му е бил любител пианист. Още като дете заминава за Италия с майка си. В Милано учи при унгарската пианистка Илонка Декерс от 1988-1993 година, след което продължава в Англия. Там работи със Суламита Ароновски и Франк Вибаут в Кралската академия за музика, а през 1998 година осъществява следдипломно обучение със стипендия от фондация Ротари.
През 1998 година заедно със Сеели Тоивио печелят І награда и Специална награда на ХХV международен конкурс за камерна музика във Финале Лигуре (Италия).
Иво Върбанов изнася концерти в България, Италия, Великобритания, Франция, Полша, Испания, както и в редица градове на Англия. Носител е на наградата „Иван Вазов” за популяризиране на българската култура в чужбина. От 2003 г. е артистичен директор на Българско творческо изкуство, свързано с разпространението на нашата култура във Великобритания. През същата година стартира и проект за винопроизводство, в което днес вече има определени постижения – единствен български представител е в Международната академия на виното – Женева.
На 11 юни в залата на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ беше представен най-новият компактдиск на Иво Върбанов. Той включва две от най-големите и представителни произведения за пиано на Димитър Ненов – Концерт за пиано и оркестър и Балада №2. Записът е осъществен с Кралския Шотландски национален оркестър под диригентството на Емил Табаков. Цялата инициатива за проекта е на Иво Върбанов.
Специален гост в „Предаване без име“, Иво Върбанов сподели много съкровени моменти от живота си, за които можете да научите от двата звукови файла.










Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шедьовър на Бритън на оперната сцена в Брюксел

Интригуващата, енигматична камерна опера на Бенджамин Бритън "Въртенето на винта" се игра през май в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Творбата се счита за един от шедьоврите в оперната литература, създадени след Втората световна война. Световната премиера на"Въртенето на винта" е през 1954 г. в театър "Ла Фениче" във Венеция, представена от..

публикувано на 19.05.24 в 08:15
The Crossover Trio и Теодосий Спасов

Теодосий Спасов и The Crossover Trio с нов музикален проект на българска сцена

На 18 май в рамките на SoFest Spring маестро Теодосий Спасов и гръцкото The Crossover Trio ще ни отведат на музикално пътешествие до Източното Средиземноморие и Балканите в Sofia Live Club. Виртуозният музикант превръща изпълненията си в необикновен синтез между традиционен фолклор и класически джаз, а гръцкото трио ще се включи с мелодии на..

публикувано на 18.05.24 в 08:25
Борис Христов  в ролята на хан Кончак в „Княз Игор”

Борис Христов като Галицки и Кончак в "Княз Игор" на Бородин

На 18 май преди 110 години е роден   Борис Христов . Избрахме запис от Златния фонд на БНР, който със сигурност ще изостри любопитството ви: "Княз Игор" от Бородин. Осъществен е през 1966 година в Париж с изцяло български състав. В ролите на Галицки и Кончак ще слушате Борис Христов. Това е период на върховно изпитание за великия певец. През 1964..

публикувано на 18.05.24 в 07:50
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58