Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ролите на Лиляна Барева

На опера в събота, 17 юни, от 20.00 часа

БНР Новини
Корицата на компактдиска със записа на "Дон Жуан" от Златния фонд на БНР и Лиляна Барева (горе на малката снимка)
Мими, Манон, Елвира, Микаела, Джилда… - ярки, запомнящи се роли на Лиляна Барева, които уви остават сякаш в сянката на Виолета Дебютът в „Травиата“ в Софийската опера преди повече от 60 години е съпътстван от успех колкото неочакван, толкова и паметен с нестихващите овации. Тогава Лили Барева още е студентка в Музикалната академия при Людмила Прокопова, а прочутият тенор Петър Райчев галантно извежда младата си колежка пред завесата с думите: „Ти успя!“. Над 200 пъти облича костюма на изкусителната куртизанка. Публиката пък с нескрито обожание я нарича „българската Виолета“. Колкото до Бътерфлай, за Лиляна Барева тя остава роля – блян като Дездемона, Маргарита от „Фауст“, Леонора в „Трубадур“…За повече от три десетилетия в Софийската опера прочутото сопрано не успя да ги представи на сцена. По ред причини. Една от тях: да се добере до роля или спектакъл на всяка цена! „Подкупващата приветливост на Лиляна Барева ще й спечели още в ранните години безброй почитатели от сцената“, припомня Розалия Бикс през 1982 година. „Докрай верни в своето обожание към изкуството й. Но ще стовари на нейните плещи кръста на непробивност в кариерата , незавиден за кой да е талант. Пастелното многоцветие на сложната душевност на Барева, неусетно вписа настроенията си в традицията да се съчетават в едно боите на лиричката и субретката. Надмощие в това съчетание при нея ще вземе нежността, мекотата…Изтънчено женствено излъчване, в което като по чудо за типично женския характер ще липса коварството, ще е непозната пресметливостта…“
На 15 юни се навършиха 95 години от рождението на Лиляна Барева. В съботната вечер ще излъчим запис от спектакъл на Софийската опера паметен и заради участието на именитото сопрано. Изминали са повече от 50 години от култовата за това време постановка на „Дон Жуан“, когато от диригентския пулт своите чудеса сътворяваше Добрин Петков. Лиляна
Барева има договор в ония години с Берлинската Щаатсопер и е сред малцината у нас, които познават тънкостите на Моцартовия стил. Критиците са единодушни: справя се блестящо в ролята на Донна Елвира! А „Дон Жуан“ през погледа на Добрин Петков се превръща в топсъбитие, за което дълго се говори и то все със суперлативи! Записът от премиерата през март 1963 – част от Златния фонд на БНР вече може да се чуе и на компактдиск. Великолепна идея, осъществена с финансовата подкрепа на Министерството на културата. Партньори на Лиляна Барева са Павел Герджиков, Ана Алексиева, Никола Гюзелев, Георги Божиков, Светослав Рамаданов, Юлия Кираджиева, Георги Генов. С участието на хора и оркестъра на Софийската опера, обединени от диригентската палка на Добрин Петков.
Ще си припомним и другого „аз“ на Лиляна Барева – първата ярко открояваща се камерна певица у нас! Дуото със забележителния майстор на клавишите Петър Щабеков бе уникално за концертното ни битие. Повече от 25 години свещенодействаха на сцената, разкривайки прелестите на многоцветна звукова палитра от Монтеверди до Прокофиев и Любомир Пипков.Дължим им първата си среща с вокалния цикъл „Мария Стюарт“ на Шуман, с миниатюри от Хайдн, Лист,Хиндемит, с „Летните нощи“ на Берлиоз…

Съдържание на операта "Дон Жуан" от Моцарт


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50