Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Око за око, зъб за зъб!

БНР Новини
Доц. Станка Бонова в студиото на програма „Христо Ботев”.
Снимка: Емил Николов

Въпреки че християнството от хилядолетия се бори с този принцип на мисъл и действие, той все още важи за много хора и общества. Между другото, не всеки днес ще свърже израза „око за око…“ с религията, а той е влязъл в речта ни тъкмо оттам, както и още много други. „Нямам/имам пръст в този работа“, „който има уши, да слуша“, „Посипвам си главата с пепел“, „който нож вади, от нож умира“, „заблудена овца“, „пека се на огъня“, „измивам ски ръцете“ и т.н. Изрази, излезли от свещените книги или свързани с църковната институция, божите служители и миряните, шестват в речта ни от векове. Понякога те пазят оригиналния си вид, друг път са с променени съставки или съкратени до една дума или образ, така че първоизточникът е трудно разпознаваем. За тези устойчиви съчетания, общи за езиците на всички християнски народи, но и отличаващи се поради превода, културните и религиозните различия между тях разговаряме с доц. Станка Бонова от Великотърновския университет.
• Езикови справки по радиото: „пицЕрия“, „взаим(Н)озависим“?
• Намерете българската дума: „квалитетен“.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10