Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искам, 17 юни: Истанбул

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Статусът на приятел във фейсбук, който отскочил за ден до Истанбул и го заварил ужасно променен – лишен от живот, изпълнен със страх, изгубил чара на артистичните местенца, които познавахме, ме накара да си спомня последното ми пътуване до града на Константин… И писателя Орхан Памук, първия турски нобелов лауреат, превърнал този град в литературен мит: Съдбата на Истанбул е моята съдба. Чувствам се свързан с този град, защото той ме направи това, което съм. Описвам Истанбул, когато описвам себе си, и описвам себе си, когато описвам Истанбул. Град с много имена – Бизантион, Августа Антония, Секунда Рома, Нова Рома, Миклагорд, Царьградъ, Константинопол, Исламбол, Константиние. Думата на деня е Истанбул.

Разговаряме с поета Румен Баросов – председател на Фондация за българска литература и издател на списание „Ах, Мария“ за литературни идеи в културната програма по време на българското председателство на Евросъюза през 2018 г.

Дизайнерът Джанфранко Фере, композиторът Игор Стравински и художникът Мориц Корнелис Ешер са сред героите в „Бележки върху календара“. Отбелязваме и събитията от 17 юни: нощната атака на Влад Цепеш срещу султан Мехмет II, въстанието на работниците в Източна Германия през 1953 г., телевизионното риалити с преследването на обвинения в убийството на бившата си съпруга и приятеля й О Джей Симпсън.
Омар Фарук Текбилек, „Уан Рипъблик“, Пати Смит и Марко Мазини отговарят за музиката.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Книга на Албена Тодорова за отсъствието

"Откакто те няма" е новата книга на Албена Тодорова. Художник е Мила Янева-Табакова. Текст и илюстрации се допълват и създават единство и завършеност на творбата. Тя е част от библиотеката "Нов ред" с илюстровани книги за възрастни читатели. Особеното в нея е наличието на повече тишина между думите и изреченията. Тук отсъствието е главен герой...

публикувано на 01.06.24 в 09:50

Светът ще е "по-така"

В редакция "Хумор и сатира" работим все хора с идеи как този свят да стане поне малко "по-така". Тази неделя (2 юни) след новините в 18 светът ще се промени в следната посока: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Асен Кисимов, Йорданка Стефанова, Николай Калчев и Васил Попов. •..

публикувано на 31.05.24 в 19:35
Васил Банов, Емил Янев и Минчо Събев (отляво надясно)

Златна карловска карета

В епизод 545 "Трамвай по желание" потапя своята публика в атмосферата и традициите на емоционалния и високо съдържателен карловски театър. Късната есен на 1869 година. Членовете на Ученолюбивата дружина в  будното възрожденско Карлово изнасят първото театрално представление в града. Както си му е редът за епохата, това е пиесата "Михал..

публикувано на 31.05.24 в 17:35
Мира Сталева

Отвъд червения килим на фестивала в Кан

Разговор в междузвездното пространство – за изминалия фестивал в Кан , след който предстоят редица бляскави кинофестивали като този в Карлови Вари. Гост в "Артефир" е Мира Сталева – продуцент, директор на София филм фест, член на Европейската филмова академия и модератор в секцията "Мрежа на продуцентите", която е част от индустриялния..

публикувано на 01.06.24 в 09:40

Театралният фестивал "Варненско лято" започва на 1 юни

С "Великденско вино" от Константин Илиев започва на 1 юни традиционният Международен театрален фестивал "Варненско лято”. Постановката е на Явор Гърдев, а ролите изпълняват актьорите Владимир Пенев и Павлин Петрунов. 32-рото издание на "Варненско лято" продължава до 15 юни с двайсет и осем заглавия на живо, на киноекран и онлайн. Тази..

публикувано на 31.05.24 в 16:25