Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът на ГЕРБ за мажоритарен вот бе отхвърлен вчера

„За” и „против” смяната на изборната система

Снимка: БГНЕС
В края на седмицата в пленарната зала бе отхвърлено предложението на управляващите от ГЕРБ за въвеждането на мажоритарна избирателна система. Това се очакваше, защото още веднага след продължителното заседание на Правната комисия във вторник - в сряда стана ясно, че чисто аритметически повечето политически сили са против този проект. Движението за права и свободи, благодарение на чиито гласове се състоя дебатът в пленарната зала, още в сряда отказа да подкрепи предложението на ГЕРБ.
От Патриотичния фронт, както и от БСП позициите бяха ясно още от месеци - те не одобряват тоталната смяна на избирателната система, по начина, по който се предлага и продължиха да отстояват подобни /но не съвсем еднакви“ позиции и пленарната зала вчера.
В крайна сметка проектът набързо бе отхвърлен, но това не означава, че този  въпрос е приключен... резултатите от референдума миналата година не задължават юридически парламентът да одобри вотът на 2 и половина милиона избиратели, но дебатът трябва да продължи. И това е мнението на повечето участници във вчерашното гласуване в парламента.
Днес всички си признават - всички мнения трябваше да се изслушат много по-рано - още през есента на миналата година… тогава обаче и днешните управляващи, и днешната опозиция бяха силно ангажирани да се борят за спечелване на президентските избори и се направиха, че въпросите от референдума не съществуват. Избирателите ги наказаха.
• Интересна беше позицията на Движението за права и свободи през седмицата, защо така се отказаха от съгласието си в началото, а после се отметнаха и дали това не беше проява на политически инат, тъй като две техни предложения в изборното законодателство винаги се отхвърлят. Другото, засега е доста неясно - това беше защо от пет месеца представители на БСП предлагат компромисния вариант - да се създаде смесена избирателна система, още повече че България има опит в това отношение - опитът от 1991 година, и от 2009 година, но техния проект не става ясен и до днес. Вчера Крум Зарков от БСП каза, че и той и неговите колеги от парламентарната група работят по този проект, но още никой не го е виждал. Филип Попов от същата политическа сила пък наблегна на аргумента, че един мажоритарен вот би могъл да нанесе тежък удар върху демокрацията и да облагодетелства само две големи партии плюс още куп местни феодали и работодатели по места.
Подобна беше и позицията на Патриотичния фронт, които от месеци са силни противници на мажоритарната избирателна система.
Засега депутатите предпочетоха да не променят нищо в избирателната система, но всички си оставиха отворена вратичка за още бъдещи дискусии и съответни решения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57