Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искам, 1 юли: Звезда

БНР Новини
Постер на документален филм за "Марлон Брандо" на международния пазар на аудиовизуално и дигитално съдържание MIPTV 2014, проведен във Фестивалния дворец в Кан, Франция (7 април 2014 г.)
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Думата на деня е Звезда, но не за астрономически тела говорим тази събота, а за „звездите“ на популярната култура и странното ни време. Това време, което френският философ Жан Бодрияр схваща като епоха на симулация, симулакруми и хиперреалност. „Реализираната” хиперреалност, така да се каже, е Америка, тематизирана от Бодрияр в едноименната му книга. Въобразената страна е встрастена в образите, „показвани” от медийните машини. Централен сред тях, естествено, е този на… звездата. За да анализираме този феномен изграждаме портрет на медиен герой, свързал два културноисторически периода: този на индустриалното общество и постмодерното време. Марлон Брандо, който си отиде на 1 юли 2004 година.
С музиканта Илко Биров, който е гост на предаването, разговаряме за алтернативната музикална сцена, Боб Дилън и неговия Нобел за литература, а също за това как се проверява хубавата песен: когато я затананикат децата…
Друга легенда – този път литературна, открива нашите Бележки върху календара: противоречивият, но и гениален Луи-Фердинан Селин. В неговата компания са и три много различни, но силни жени: Жорж Санд, принцеса Даяна и Лив Тайлър. Завършваме с появата на вещ, която от най-верен другар на писателя, се превърна в нещо красиво, но безполезно – пишещата машина.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Книга на Албена Тодорова за отсъствието

"Откакто те няма" е новата книга на Албена Тодорова. Художник е Мила Янева-Табакова. Текст и илюстрации се допълват и създават единство и завършеност на творбата. Тя е част от библиотеката "Нов ред" с илюстровани книги за възрастни читатели. Особеното в нея е наличието на повече тишина между думите и изреченията. Тук отсъствието е главен герой...

публикувано на 01.06.24 в 09:50

Светът ще е "по-така"

В редакция "Хумор и сатира" работим все хора с идеи как този свят да стане поне малко "по-така". Тази неделя (2 юни) след новините в 18 светът ще се промени в следната посока: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Асен Кисимов, Йорданка Стефанова, Николай Калчев и Васил Попов. •..

публикувано на 31.05.24 в 19:35
Васил Банов, Емил Янев и Минчо Събев (отляво надясно)

Златна карловска карета

В епизод 545 "Трамвай по желание" потапя своята публика в атмосферата и традициите на емоционалния и високо съдържателен карловски театър. Късната есен на 1869 година. Членовете на Ученолюбивата дружина в  будното възрожденско Карлово изнасят първото театрално представление в града. Както си му е редът за епохата, това е пиесата "Михал..

публикувано на 31.05.24 в 17:35
Мира Сталева

Отвъд червения килим на фестивала в Кан

Разговор в междузвездното пространство – за изминалия фестивал в Кан , след който предстоят редица бляскави кинофестивали като този в Карлови Вари. Гост в "Артефир" е Мира Сталева – продуцент, директор на София филм фест, член на Европейската филмова академия и модератор в секцията "Мрежа на продуцентите", която е част от индустриялния..

публикувано на 01.06.24 в 09:40

Театралният фестивал "Варненско лято" започва на 1 юни

С "Великденско вино" от Константин Илиев започва на 1 юни традиционният Международен театрален фестивал "Варненско лято”. Постановката е на Явор Гърдев, а ролите изпълняват актьорите Владимир Пенев и Павлин Петрунов. 32-рото издание на "Варненско лято" продължава до 15 юни с двайсет и осем заглавия на живо, на киноекран и онлайн. Тази..

публикувано на 31.05.24 в 16:25