Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искам, 15 юли: Худини

Хари Худини
Снимка: архив

• Доколко илюзорното може да постигне реален ефект? Отговорът е в нашата Дума на деня, а тя е Худини. Говорим за великия илюзионист Хари Худини… Първата илюзия, която нашият герой създава е историята на собственото му раждане. Със същата упоритост, която проявява в работата и в малките си лични войни, до края на живота си той твърди, че е роден на 6 април в Епълтън, Уисконсин. Всъщност синът на равина Майер Самюел Вайц се появява на бял свят в Будапеща на 24 март 1874. Питаме се дали истинският Худини не е бил по-близо до литературния си образ в „Рагтайм” на Е. Л. Доктороу, отколкото в градските митове? И дали последната му илюзия не е в опита да „изчезне“ от смъртта?
• Поетът Атанас Звездинов е гост в студиото, поводът – удостояването му с Националната литературна награда „Милош Зяпков“ за книгата му „Баснописецът“.
• Бележките върху календара са посветени на двама забележителни философи на модерността, родени на 15-ти юли: Валтер Бенямин и Жак Дерида. Превземането на храма „Свето Възкресение Господне“ (Гроб Господен) от войните на Първия кръстоносен поход, откриването на Розетския камък и преустановяването на дейността на испанската инквизиция са сред събитията от деня през годините.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия"

Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...

публикувано на 17.02.25 в 16:16

Трилърът "Конклав" е най-добрият филм според наградите БАФТА

Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много  категории от всички останали, цели..

публикувано на 17.02.25 в 14:55
Олег Чернев (вдясно) и Антон Митов

Антон Митов представя: Изложбата на рисуващи артисти "В памет"

Общопрактикуващият актьор Олег Чернев - ОПА за изложбата на рисуващи артисти "В памет", посветена на кинорежисьора Николай Волев. Изложбата е открита на 11 февруари във фоайето на сцена "Сълза и смях" и ще продължи един месец.  Инициатор е Общество "Рисуващи артисти", като в експозицията са подредени графики, фотографии и платна на Николай Волев и..

публикувано на 17.02.25 в 12:43

Втора книга на Мануел де Педроло на български език

Мануел де Педроло (1918-1990) е познат у нас досега само с един роман "Хроника на второто начало" в превод на Нева Мичева. Благодарение на него той е най-четеният автор на каталонски. Този негов роман-антиутопия се изучава в училищата и се печата в големи тиражи. Сега у нас се появи още една книга на Педроло – с разкази "Последен ход" от този..

публикувано на 17.02.25 в 12:10

Национална изложба с конкурсен характер показва творби малък формат в Габрово

Галерия "Орловска 10" организира изложба-конкурс на тема "О, щастливи дни" – продължение на колекция от малък формат картини както на утвърдени, така и на млади и дебютиращи български визуални артисти. Темата на тазгодишната изложба-конкурс "О, щастливи дни" е вдъхновена от пиесата на Самюел Бекет и от театъра на абсурда изобщо, тъй като,..

публикувано на 17.02.25 в 10:35