В „Мрежата“ с Асен Йорданов от „Бивол“ и Мария Спирова говорим за ниските стандартите и високите зависимостите, които формират образа на медийната среда у нас. Поводът е, че преди дни излезе поредният европейски доклад, който констатира че: Медиите в България се отличават често с ниска степен на независимост и неефективно прилагане на журналистическите стандарти.
Защо десет години след присъединяването на България към Европейския съюз и на прага на едно председателство такива теми вече са все по рядко дискутирани в българските медии и от къде дойде липсата на критичност и чувствителност в самата гилдия към себе си и към управляващите?
Асен Йорданов: „Имаме един огромен парадокс, който е една от големите индикации за демократичните процеси у нас въобще, а именно, че девалвацията на журналистическата професия у нас съвпадна с приемането на България в ЕС. Българските медии са инструмент на политиката. А ние нямаме обществен механизъм за някаква обществена регулация на медиите. И точно по тази причина стана възможна концентрацията на собственост, и не само на собственост, но и на влияние, а влиянието е с много по-голяма стойност от собствеността. Моделът „Кой“ е еманация на моделът „Кои“ и това, което трябва да се повтаря непрекъснато е това, че това е антидемокрация.“
Ние живеем в една среда, в която медиите се привиждат и от политиците, и от собствениците на самите медии като част от една и съща система, която разпределя и консумира власт. Те не се усещат като две отделни системи, които служат като коректив една на друга. Липсва ясната етична граница какво е задължението към обществото на едните и на другите. А у нас, какво е задължение към обществото въобще не се дискутира между медиите и политиците. – допълни Мария Спирова.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg