Патетично, клиширано, дежурно, опростителски, истинно, с възхищение, с любов и смирение, вдъхновено и талантливо... изграждаме с думи образите на националните ни герои и ги предаваме на следващите поколения. Всъщност начинът, по който ги описваме и се обръщаме към тях, дава като че ли повече информация за самите нас, за времето, в което живеем, за интелекта, морала и духовността ни. Също в думите на големите личности от нашата история можем да разчетем висотата на духа, прозренията, надхвърлящи епохата, мъдростта, смелостта и отричането от земното добруване в името на мисията, възложена им от историята. Празното и скверно позоваване на имената им от дребни и боричкащи се за власт и слава човечета не могат да принизят националните ни икони. Затова пък всеки, който има потребността и куража да ги погледне в очите и да се опита да ги разбере и да се свърже със светлите им духове, ще получи частица от светлината, подкрепа и посока за пътя си. Не опростителството, принизяването и битовизирането на темата за родината, историята и нейните герои ще ги направи по-близки и обичани от днешните хора, а почтеното и искрено говорене и търсенето на истината за тях. В предаването участват доц. Красимир Стоянов от СУ „Св. Климент Охридски“, Дора Чаушева, директорка на Националния музей „Васил Левски“ в Карлово, Валентина Богданова, зам.-директорка на 170 СУ „Васил Левски“ в Нови Искър, и ученичките Бетина Дамянова, Надя Ефтимова и Дейна Иванова от същото училище.
• Всичко за образованието: Как би трябвало да се пишат учебниците по история, за да намират децата ни достъпна и правдива информация, която да спечели вниманието и любознателността им – разговор с Галина Златарева, издателка и писателка.
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg