Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искам, 29 юли: Дума

БНР Новини
В последното преди „августейшата“ августовска ваканция издание на „Искам“, сякаш е логично нашата Дума на деня да бъде… Дума. Защо ли? Като почит към всички личности – от Умберто Еко до Хари Худини и от кралица Виктория до Филип Джиан; места – Барселона, Танжер, Истанбул или  Париж; течения – сюрреализъм, попарт, пънк; понятия – абсурд, утопия; или просто думи – от анасон до червено, с които забърквахме фантастичния коктейл на водещата ни рубрика.
Но! Не  говорим за абстрактната дума, а за едно специфично отношение към думичките и техните… книжки. И го правим с предупреждение: предаването е лятно и  саркастично.
Вместо гост в предаването правим обзор на изминалата първа година на „Искам“  и припомняме хората, преминали през това студио: поети,  театрали, граждански активисти, музиканти, защитници на животните, изкуствоведи, академични фигури; кинокритици, авантюристи, директори на културни институти, художници, майстори на съвременния танц.
В Бележките върху календара дефилират бащата на съвременната социология и политически науки Алексис дьо Токвил, авторът на над 1000 музикални произведения, сред които музиката към „Зорба Гъркът“ Микис Теодоракис, трагичният художник Винсент ван Гог и кинолегендата Луис Бюнюел.
„Ван Хален“, Трики, „Дъ Продиджи“ и „Клаш“ отговарят за музиката.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конкурс в чест на дипломатическите отношения между Китай и България

Тази есен се навършват 76 години от  установяването на дипломатическите отношения между Китай и  България. С цел задълбочаване на приятелството между двата народа  и подготовка за празненствата по случай годишнината, Посолството на  Китайската народна република в България организира конкурс за нова  песен по китайски поеми от Династия Тан и..

публикувано на 12.09.25 в 09:23

Фестивалът с кауза "Нощ на ангелите" започва в Пловдив

Фестивалът с кауза "Нощ  на ангелите" започва днес на Гребната база в Пловдив.  През трите фестивални дни ще се състоят традиционният  благотворителен арт и занаятчийски базар, спортни турнири и  различни работилници.  На сцената вечерта ще се изявят български изпълнители и артисти – Б.Т.Р., Веселин Маринов, Димитър Рачков, Михаела Филева,..

публикувано на 12.09.25 в 09:10

Изнесена читалня по повод празника на Силистра

Много са събитията днес в град Силистра по повод празника  на града. Някои от тях се провеждат за поредна година, а други ще  изненадат жителите и гостите на града за първи път.  Регионалната библиотека "Партений Павлович" си е поставила за цел  да привлече вниманието и на най-малките читатели с интересни  занимания.  Чуйте какво разказа..

публикувано на 12.09.25 в 09:02
Божана Славкова

Младата поетеса Божана Славкова се среща с русенски читатели

Започваме културната обиколка на страната от град Русе.  Пренасяме се в градската библиотека, където от 18 ч., в  читалнята на първия етаж русенци ще имат възможност да се  запознаят с творчеството на Божана Славкова.  Тя е млад мултидисциплинарен творец и активист за правата на човека  и природата и ще гостува на библиотеката с дебютната  си..

публикувано на 12.09.25 в 08:53

Transhumanism Inc. на Виктор Пелевин – сатира, зловещо предсказание или упътване за постсъветския свят?

На български в превод на писателката Елена Алексиева излезе романът Tramshumanism Inc. на Виктор Пелевин. От години авторът живее в неизвестност, но всяка от книгите му продължава да се движи по гребена на вълната с политическите си коментари, точните си наблюдения върху съвременния свят и изключително ясния поглед върху взаимоотношенията между..

публикувано на 12.09.25 в 08:10