Предаване, в което споделям впечатленията си от пътуване до една европейска страна, за която струва ми се, не се знае (или поне аз не знаех достатъчно, преди да я посетя), макар че разстоянието, което ни дели, не е голямо. Става дума за Холандия.
Всъщност по-правилно е страната да бъде наричана Нидерландия – названието „Холандия” е технически неправилно, защото се отнася само до две от нейните дванайсет провинции – Северна и Южна Холандия, но се използва много често в цял свят и сигурно това е причината да бъде прието и в нашата страна като официално.
Мисля, че в повечето случаи представите за нея се изчерпват с някои общоизвестни факти – че е една от най-гъсто населените в света, прочута е и с вятърните си мелници, дървените обувки, наречени сабо, с лалетата и осезаемата толерантност в обществото. Но това е твърде, твърде малко...
Трябва да чуете това предаване, за да научите повече за тази удивителна страна: за нейната столица Хага и за Ротердам, най-голямото пристанище в света, за прочутия Амстердам с безбройните музеи и домовете-лодки, за очарователният Делфт, известен не само със своя порцелан, за фееричното изложение на цветя „Кайкенхоф” и, разбира се, за Мадуродам – тази „Холандия в миниатюр”.
Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg