В това предаване ви предлагам пътешествие до Китайската народна република. То започна от Бейдзин – както китайците винаги са наричали своята столица. И то от прочутия „Храм на небето”, който се счита за център на огромната страна. Веднага след това се отправих към едно от безспорните чудеса не само на Китай, но и на света – Великата стена – единственото ясно различимо с просто око съоръжение на Земята от Космоса. След нея пътешествието продължи към Шисанлин – гробниците на императорите от династията Мин, където бяха намерили покой 13 владетели. Разбира се не отминах площад Тянънмън, от който се влиза в Забранения град, за описание на който думите не стигат. И той бива наричан от китайците по друг начин – Гугун. Този дворцов комплекс, строен от 1406 до 1420 година, заема площ от около 72 хектара и в продължение на 491 години в него са живели и водели държавните дела 24-ма императори.
Освен дворцови постройки в столицата на Китай има и множество храмове, представящи трите основни учения и религии: будизъм, даоизъм и конфуцианство. Най-много време посветих на Юнхъгун, по-известен като Лама темпъл, истинска перла в архитектурата на града, и на парка Дзиншан – едно от най-привлекателните места за столичани и гостите на Пекин. Но най-ярко впечатление запазих от Шичайхай хутонг – автентично късче от някогашния Пекин.
Когато напусках страната си мислех, че днешният й ден може да бъде разбран с познания за историята му. Но колкото и да е забележителен със своето минало, вече бях убеден в това, той ще бъде по-значим за света със своето бъдеще. За всичко това става дума в предаването, което предлагам на вашето внимание.
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg