Най-любимият български роман за деца е „Ян Бибиян” от Елин Пелин – писателят, на когото на 8 юли отбелязахме 140 години от рождението. По „Ян Бибиян” са направени няколко радиотеатри, някои са издадени и на грамофонни плочи. Имах щастието да участвам в звукозаписа на последната версия (засега), изработена през 1983 г. И съм запазил прекрасни спомени от създаването на постановката – за всички един голям празник.
Режисьорът Георги Морянов събра звезден екип от популярни актьори в българския театър. Великолепно изпълниха ролите на Ян Бибиян актрисата Славка Славова, на Дяволчето Фют – Лора Керанова, предпочитани актриси за претворяването на детски образи. В ролята на разказвача режисьорът избра топлия глас на Рачко Ябанджиев, на кацаря – незабравимия Григор Вачков, а на Калчо – Славка Рачева. Участие взеха още актьорите: Васил Михайлов, Александър Притуп, Коста Карагеоргиев, Иван Цветарски, Ицхак Финци, Никола Анастасов, Димитър Манчев, Юри Яковлев. В ролята на Иа беше актрисата Ралица Димова, а в тази на Лиана – напусналата ни неотдавна, непрежалимата Ванча Дойчева.
Автор на музиката е композиторът Борис Карадимчев. Утвърден творец както на песни, така и на музиката за игрални и анимационни филми, той донесе за сеансите на звукозаписа пълен куфар с ефектни музикални инструменти: сирена – за Дяволчето Фют, цугфлейта, кречетало и много други, с които да разнообрази емоционалното въздействие на приказния разказ. Ръководеше и дирижираше състава, подбран от музиканти от оркестри в столичните театри, а прекрасните му песни изпълниха самите артисти.
Звукозаписът на музиката и на актьорската игра са направени във Второ студио на БНР. Звукорежисьорската работа е дело на Асен Саев, изработил най-много радиотеатрални постановки, един от първопроходниците на стереозаписа в България. Асен имитира тропота на копитата на магаренцето с дървените хлопки, част от реквизита на звуковия оформител. Неотдавна ми сподели, че той е един от участниците в реализирането на първата и единствена радиопиеса в квадрозвук – „Мач“.
Авторът на драматизацията е Кръстьо Станишев, а редактор – Будинка Русанова, утвърдени имена в детската радиодраматургия.
Постановката е създадена в две части, като в началото на втората част е направено припомняне – ретроспекция на случилото се в първата. Музикалният оформител Петър-Мусала Гюлеметов направи звуков монтаж в ретроспекцията с особено препокриване на магнетофонната лента, за да се запази целостта на музикалната фраза. Това, казано със съвременна терминология, е своеобразен кросфейд – взаимно преливане на отделните звукови фрагменти.
Радиопиесата „Ян Бибиян“ ще се излъчи в три части. Идеята с ретроспекцията е запазена и в началото на третата част, а новият прочит на постановката е обогатен допълнително с много звукови ефекти. Първата част ще прозвучи на 13 август 2017 г., а втората и третата част – съответно на 19 и 20 август 2017 г.
Пожелавам на всички слушатели вълнуващи мигове с героите на Елин Пелин.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg