Приморско е на 450 километра от столицата София и на 50 километра от областния център Бургас. Когато искате да прекарате ваканция по южното Черноморие, но търсите нещо едновременно красиво и необичайно, значи сте избрали точното място. Приморско е най-северната морска точка у нас, където виреят всички южни култури. Ако Созопол припознава за своя кулинарна марка смокинята, и в Приморско зреят смокини. Но може да се любувате също на ярките цветове на наровете, които „събират погледа“ на чуждите туристи. Словаци, чехи, руснаци, естонци, италианци, англичани снимат за спомен и маслиновите дървета, и палмите, извисяващи снага редом до типичните за България лозници.
На изток общината граничи с Черно море, на запад и на север с община Созопол. На юг са земите на Царево и Малко Търново.
До много скоро за историята на Приморско се говореше като за нещо не особено различно от други подобни места. След бурни събития в сравнително по-ново време, странджански преселници търсят по тези земи повече спокойствие и спасение. Едва ли в онези години са обръщали внимание на факта, че плажната ивица на общината е най-дългата и най-широката от всички общини на Южното Черноморие. По случай 1300 години България с Указ № 2190 от 16 октомври 1981 година на Държавния съвет на НРБ, село Приморско е обявено за град.
Дори не си даваме сметка какви щастливци сме, че в наши дни ставаме свидетели на големи археологически открития! Един след друг на територията на общината бяха проучени обекти с изключителни находки. Злато в Приморско? – Разбира се, и то не какво да е, а съкровище, което променя представите за „биографията“ на района, неговата значима стойност по пътя на цивилизациите. Това става повод да бъде изграден музей с трезор! Нататък ви оставяме лично да чуете археолога Даниел Пантов, директор на Историческия музей в Приморско. Струва си да посетите както музея, така и обектите от културно историческото и природно наследство в общината.
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg