Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Телевизионната легенда ”Атлас”

С това предаване се връщаме 49 години назад във времето, за да възкресим спомена за една емблематична телевизионна рубрика. Става дума, разбира се, за „АТЛАС”, в който имах удоволствието да работя няколко десетилетия, начело на който в началото на октомври 1968 година застава професор Тянко Йорданов, учен –хуманист, подпомаган от вдъхновени съратници.
Наречена основателно с ласкавото название ”Прозорец към света” рубриката бързо печели популярност, защото се придържа към няколко твърдо отстоявани принципа: значими теми, интересни гости, високо качество на предлаганите предавания, липса на снобизъм и маниерност, приспособяване към нарастващите изисквания на аудиторията. И още- знания, поднасяни интересно, без дидактика. Както и култура - на езика и изразните средства.
Замислена като рубрика, призвана да разширява едва ли не само географския кръгозор на зрителите, тя се променя през годините и като визия, и като съдържание, става по-динамична, включва в тематиката си експедициите - планински, морски и подземни, но поднася на своите зрители не просто познания за Природата, а приключенията на Човека в нея, с акцент върху грижата за нейното опазване.
И така вече 49 години! Достатъчно време за равносметка и поглед назад към излъчените повече от 2000 емисии. Тази почтена за една рубрика дълговечност е добро доказателство, че възрастта може да бъде не порок и застой, а движение напред.
Благодаря на всички слушатели, които се обадиха по телефона, за да споделят своите спомени от „Атлас” и знанията, които са придобили от него.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато тялото говори: сигналите на вагусния нерв

В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..

обновено на 29.04.25 в 12:54
Григор Цанков - изпълнителен директор на

Еврика! Успешни българи: Надежда Маркова

Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката.  Доскоро са я интересували..

публикувано на 28.04.25 в 17:00

Художничката Петя Илиева в най-луксозния и най-бедняшкия марокански хамам

Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..

публикувано на 27.04.25 в 10:35
Александра Миланова

Александра Миланова е първият български представител в Глобалната младежка академия

България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...

публикувано на 26.04.25 в 09:25
Ивелина Пашова

Как се раждат положителните истории в училище

Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..

публикувано на 25.04.25 в 12:45