Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуален музей на хоровото изкуство – минало, настояще и бъдеще

Даниел Иванов, диригент на хора в НГДЕК
Снимка: лиен архив

Асоциацията за думата музей е различна за всяко поколение интелектуално ангажирани хора. За някои е нещо твърде сериозно, за други необходимо, а за трети е прозорец към отминали времена или към съвременни иновации.
Този музей, обаче е нещо съвсем различно, най-вече заради материята,  която представя, а именно хоровото изкуство. България има своята утвърдена школа в това отношение. Редица хорови и камерни формации  - професионални и самодейни ежегодно напомнят за високото вокално изкуство, развиващо се в пределите на малката ни, но пълна с талантливи творци и изпълнители родина.
Идеята на хората, подели инициативата за създаване на Музей на хоровото изкуство, е основно да напомнят за това на любителите на този жанр и да запазят историята му за поколенията.
Идеолозите тук са млади хора, отдадени на българската традиционна музика в нейните основни направления – старинната църковна музика, автентичния и обработен фолклор. Това са настоящи възпитаници и хористи в Националната гимназия за древни езици и култури заедно с техния диригент и преподавател – Даниел Иванов, някогашен възпитаник на училището.

Проектът за музей на българското хорово изкуство стартира с пространство в интернет.

Настоящата страница е нашето виртуално пространство, в което да ви запознаем с инициативата ни за създаване на музей на българското хорово изкуство. Като участници в такава творческа дейност оценяваме необходимостта и стойността на хоровото изкуство за миналото, настоящето и бъдещето на страната. Мотивирани сме да съберем, опишем и представим историята на различни хорови състави, ансамбли и вокални формации в България, които имат своя принос в развитието и съхранението на тази певческа традиция. Приоритет за работата на нашия екип ще бъдат и състави, които вече не съществуват на сцената и в творческа среда, но историята им все още се пази в паметта на диригенти и изпълнители. Така събрахме, подредихме и представяме историята на нашия хор с вдъхновение и надежда, че инициативата ни ще бъде подкрепена с още много истории, снимки, записи и на вашите ансамбли и хорови състави!


Това е обръщението на екипа от ентусиасти към хората във Facebook, а какво споделиха диригентът Даниел Иванов и певците Румен Георгиев и Андреа Исаева при гостуването си в предаването „Жива вода“ можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25