Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виена със свой принос в Европейските дни на наследството

БНР Новини
Изглед от Виена, Австрия.
Снимка: pixabay.com

Винаги е интересно и вълнуващо да се посети австрийската столица. Но през есента, когато на Стария континент се провеждат Европейските дни на наследството, Виена е особено привлекателна. Градът има свой приност в европейската инициатива. Провежда се MQ Vienna Fashion Week - Виенска седмица на модата, с десетки модни дефилета, изложби и pop up stores (временни магазини). В програмата виждаме имена на известни дизайнери, сред тях и на българката Анелия Пешев, която живее и работи във Виена.
Международно изложение Vienna contemporary е единственият съвременен панаир, фокусиран върху източноевропейското изкуство. В него участват 100 галерии от 26 страни, включително от България.  
В Европейските дни на наследството се откроява и друг уникален празник - Денят на паметника. Проявите преминават под мотото: „Родина на велики дъщери”. Една от основните теми се посвещава на 300-годишнината от рождението на императрица Мария Терезия, както и на жените-личности, оставили незаличими следи в световната и европейска история и култура: архитектки, художнички, писателки...
Всеки, който се интересува как развитието на дизайна се отразява върху заобикалящата ни среда, може да посети Фестивала Vienna Design Week. Тогава цяла Виена се превръща в огромна изложбена зала.
Денят на кафето - 1 октомври, е отличен повод не само за кулинарни посоки. В целия град има възможност за множество приятни срещи с културно-историческото наследство, но безспорен акцент е Музеят на кафето. Естествено продължение на  вкусната разходка е Wiener Wiesnfest - бирен вариант на германския Октоберфест, само че по виенски ... Празници от зори до зори! И това е вярно, особено в Дългата нощ на музеите. По какво се различава от обичайните нощи на музеите, които се провеждат из цяла Европа, включително в България, може да прецените сами. Чуйте разказа на Храбра Маринова от Бюрото за международни връзки на Община Виена.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54