От прочутата зала „Херкулес” в Мюнхенската резиденция директно чрез сателит ще предадем за програма "Христо Ботев" това музикално събитие, очаквано с огромен интерес. Великото творение на Джузепе Верди в изпълнение на елитни музиканти: солистите Красимира Стоянова, Анита Рачвелишвили, Франческо Мели и Рикардо Дзанелато, хора и оркестъра на Баварското радио, диригент - Рикардо Мути.
Първият фрагмент от „Реквием”-а, който написва италианският композитор е Libera me. Музиката е част от замисъла на Верди, най-добрите композитори в родината му, да участват в създаването на Messa da Requiem в памет на Джоакино Росини (починал на 13 ноември 1868 г.). По разпределение с жребий, всеки един от 13-те избрани трябвало да напише по една част. На Верди се паднал финалът Libera me. Въпреки завършека на общото творение в срок, възпоменателното тържество пропаднало заради разногласия с диригента Анджело Мариани и импресариото на изпълнителите от „Театро комунале” в Болоня. (Едва през 1988 г. е премиерата на творбата в Щутгарт, на Европейския музикален фестивал под диригентството на Хелмут Рилинг).
Паралелно с работата над новата си опера „Аида”, Верди не изоставя намерението за паметната меса. Но е решил да я напише сам, все повече увлечен от идеята за нещо по-различно от оперния жанр. Разтърсващата кончина на Алесандро Мандзони (на 22 май 1873 г.) - великият писател и поет на Италия, към когото питае възторг още от младежките си години - става тласъкът за завършека на прочутия Реквием.
Верди се обръща към общинския съвет на Милано с предложението да отбележат първата годишнина от смъртта на хуманиста със заупокойната меса: „Това е един изблик, или по-добре казано, една необходимост на сърцето, които ме тласкат да почета, доколкото мога, тази велика личност, която толкова уважавах като писател и толкова тачех като човек-образец на добродетели и патриотизъм”.
Първото изпълнение на Реквиема е в църквата „Сан Марко” в Милано на 22 май 1874 г. под диригентството на Верди с хора и оркестъра на Ла Скала, солисти са певци, които имат своите звездни мигове в оперни постановки на Майстора: Тереза Щолц, Мария Валдман, Джузепе Капони и Ормондо Маини. Спътницата на композитора Джузепина Стрепони, свидетелства за премиерата: „Месата – пълен успех, овации, публиката единодушна в похвалите, много хубаво изпълнение”.
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg