От Родопите до Конго с лек завой към Алпите. Това е част от маршрута на първото издание на „Покана за пътуване” – по програма „Христо Ботев”.
Писателят, фотограф и пътешественик Николай Генов отвежда слушателите по поречието на Боровица в Родопите, разказва за тракийски светилища и скални образувания, за сакрални пещери и сгушени в диплите на планината селца.
В рубриката си „50 места от българската история отвъд България” обявените за Будители на 2017 година Светослав Марков и Теодор Борисов разкриват едно малко познато, но изпълнено с повод за родолюбие кътче в Белград. Витошка морена с образите на Левски и Раковски, разположена съвсем близо до сръбския парламент.
Теодора Игнатова, почетен консул на България в Демократична република Конго, споделя как благодарение на Терез, министър на културата, децата и семейството в Киншаса, която е отгледана от българка, получава безвъзмездно сградата на тамошния парламент за концерт на Валя Балканска и гайдаря Петър Янев. В салона за 600 души се стичат над 2000, които просто полудяват, когато зазвучава родопска мелодия. В „Покана за пътуване” звучи и конгоански църковен хор, който пее „Полегнала е Тодора”… на български.
Водещата Магдалена Гигова отвежда слушателите до НЕ-скучната Швейцария в Музея на санбернарското куче в малкото градче Мартини.
Освен трогателната история на легендарния планински спасител Бари Първи, който между 1800 и 1814 година е избавил от преспите 40 човека, най-притегателно в музея са живите експонати, които посетителите могат да галят наволя и така да стават по-добри.
Още – на страницата на предаването във Фейсбук – Покана за пътуване.
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg