Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуози: Ерик Босграаф, Джими Пейдж

БНР Новини
През 2017 година китаристът Джими Пейдж навърши своята половинвековна сценична дейност.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В часа преди полунощ ще имаме удоволствието да ви срещнем с двама музиканти – сродни по дух. Дивни виртуози – единият на старинната блок флейта, другият – на китарата, майстори-импровизатори, личности с вдъхновяващ артистизъм. Ще слушате Ерик Босграаф (Erik Bosgraaf) с най-новия му компактдиск от 2017 г., издаден от „Берлин класикс”, който подари за слушателите на предаването след концерта на ансамбъл „Кордевенто” на тазгодишния фестивал „Изкуството на барока”. Албум с Трио-сонати от Георг Филип Телеман за блок флейта, цигулка и басо континуо, в който свири заедно с цигуларя Дмитрий Синковски, Балаш Мате – виолончело и Александра Каренева – клавесин. Босграаф досега е записал 5 компактдиска със сонати, солови фантазии, концерти, сюити и трио-сонати от немския композитор. Странно е – казва той – не минава и седмица без да свиря Телеман. То си е истинска мания. Първо записах неговите солови фантазии, свиря често концертите му, те са много виртуозни и са създадени за по-изисканата дворцова публика. А сонатите и сюитите са доста различни – те изискват изобретателност и дълбоко разбиране за реториката.
----------------------------------------------------------
През 2017 година китаристът Джими Пейдж (Jimmy Page) навърши своята половинвековна сценична дейност. В началото на артистичния си път легендарният член на групата „Лед Цепелин“ (Led Zeppelin) гостува 13 годишен в Би Би Си в предаване за млади таланти. По-късно като студиен музикант участва в звукозаписи на различни рок групи, вкл. „Ху“ (The Who), „Кинкс“ (The Kinks), както и в продукции на певци и певици: Донован /Donovan – Sunshine Superman, Hurdy Gurdy Man/, Джони Холидей (Johnie Hallyday), Петула Кларк (Petula Clark – Downtown !!!).., без да забравяме записа на песента на „Бийтълс“ „С малко помощ от моите приятели“ във версията на Джо Кокър (Joe Cocker). Следва период на мощно професионално израстване, венец на което е създаването през 1968 година на „Лед Цепелин“ – една от най-силните формации, повлияли на обществото и музиката от втората половина на ХХ век. 30 години по-късно Джими Пейдж заедно с певеца на „Лед Цепелин“ Робърт Плант имаха концерт в България. Часове преди събитието нашият колега и голям приятел Тома Спространов започва разговор с Пейдж и Плант и им се представя като водещ от Националното радио, с авторско предаване за поп и рок музика, добавяйки че едно време не са му разрешавали да пуска парчета на „Лед Цепелин“ в ефира. Джими Пейдж се разсмял и казал на Томата: Ами те и по Би Би Си не ни пускаха…

вторник, 14 ноември, 23 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05

Студии върху историята и настоящето на фестивала "Софийски музикални седмици"

Излезе  една дългоочаквана книга – " Студии върху историята и настоящето на фестивала  "Софийски музикални седмици"  от Диана Данова-Дамянова. Това е първото по-мащабно и целенасочено изследване на Международния фестивал "Софийски музикални седмици".  Под формата на четири студии се проследява неговата 55-годишна история от създаването му през..

публикувано на 29.06.24 в 11:30
Магдалена Кожена, Саймън Ратъл, Андрю Стейпълс и Симфоничния оркестър на Баварското радио

"Идоменей" на Моцарт от Мюнхен

"Имам неописуемо желание отново да напиша опера." Мечтата на Моцарт, изразена през 1777 г., най-накрая е изпълнена през есента на 1780 г., когато той получава поръчка от Мюнхен да напише голяма опера серия за предстоящия карнавален сезон. Превъзходството на Мюнхенския оркестър и темата, включваща конфликта между божествения закон и човешката страст,..

публикувано на 29.06.24 в 08:05