„Нека преди всичко на Ваша Милост бъде известно, че се казвам Лазаро де Тормес, син на Томé Гонсалес и Антона Перес от Техерас, село Саламанка. Роден съм в река Тормес, затова взех за презиме името на реката. Баща ми, Бог да го прости, беше мелничар и повече от петнадесет години мелеше зърно в една воденица на брега на Тормес. Една вечер майка ми отишла при него и ме родила там. Така че наистина съм роден в реката…“
Това е началото на най-известната испанска повест от 16 век „Животът на Лазарильо де Тормес, неговите сполуки и премеждия“. Написана във вид на писмо от млад слуга до неговия господар, тя подробно описва перипетиите на главния герой. Баща му умира скоро след неговото раждане и когато Лазарильо е на девет, майка му го дава за придружител на един слепец. Но слепецът е жесток скъперник и момчето започва да краде, за да се храни. Не след дълго Лазарильо успява да избяга от него. Приключенията на Лазарильо продължават с още няколко подобни случки.
Авторът на повестта е неизвестен. Публикувана през 1554 г., тя е първото произведение от жанра „пикареска“ (от испански „разказ за пѝкаро – странстващ беден хитрец, който оцелява благодарение на своята съобразителност“).
Пикарески пишат прочути автори като Мигел де Сервантес и Франсиско де Кеведо. Жанрът бързо се разпространява в цяла Западна Европа и достига своя разцвет през 17 и 18 век, но мнозина автори продължават да пишат такива произведения и през следващите столетия, чак до наши дни.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg