Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инга Павула: Губим опитните учители

БНР Новини
Инга Павула, директорка на „Център по методология“ в сектор „Образование“ на община Вентспилс, Латвия
Снимка: Антон Кръстев

Учителското съсловие застарява, търсят се млади учители, след няколко години училищата ще останат без кадри… Покрай тревогите с подмладяването на учителските кадри по-възрастните учители някак си остават на заден план. Или сме склонни да се доверим безрезервно на десетилетията опит, макар и в съвсем различни условия, или ги „отписваме“ като непригодни към съвременните изисквания и днешните деца. Нито едното, нито другото обаче е полезно за училището и най-вече за децата ни. Според Инга Павула, директорка на „Център по методология“ в сектор „Образование“ на община Вентспилс, Латвия: 

Възрастните учители също имат нужда от подкрепа така, както и младите. Но това не се смята за естествено, защото мислим, че опитният учител знае всичко, длъжен е да знае всичко. Под този натиск учителите се затварят в себе си, не са готови да признаят, че не знаят нещо, че имат проблеми. Ние по принцип ги губим. На практика те се нуждаят от възможност да споделят, че изпитват затруднения, че се нуждаят от обучение, че също се нуждаят от консултанти, които да ги подкрепят. Нека не казваме, че тези хора ще излязат в пенсия и ситуацията ще се реши от само себе си, а да им помогнем да останат в училище, да бъдат доволни от работата си и да намерят своята нова роля. Нека не обособяваме две групи учители – стари и млади, а да работим заедно, което е възможно, ако имаме обща цел. В момента се преосмисля самото значение на думата „учител“ и на учителската професия. Учителят вече не е този, който преподава знания по предмета, а този, който помага на другите да израстват и да намират своя път. Опитните учители имат нужда от умения за сътрудничество с колегите си в различни групи – за супервизия, за общо планиране, за наблюдение на уроци. За опитните учители е важно да разберат, че опитът им ще влезе в употреба, но той трябва да се преосмисли. И то може да се получи, когато за това се говори и разсъждава и се изпитва в работата.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05