В първото за Новата година издание на „Джаз клуб“ звучи превърнала се в евъргрийн пиеса на Джони Мърсър (Johny Mercer) Goodie Goodie. Чуваме я в по-близък до нашето време прочит на формацията „Чикаго“ (Chicago). Версията на „Чикаго“ е пример за предаването и съхраняването на традицията, за това – как класиката се превръща в съвременност, която на свой ред – става класика. Записът е от продукцията Big Band Night and Day (албум на „Чикаго“ с американски музикални класически пиеси). Тук срещаме като гост-музикант Пол Шафър (Paul Schaffer), познат на телевизионните зрители от „Късното шоу на Дейвид Летерман“ като пианист, атрактивен шоумен и музикален директор в продължение на 33 години.
В срещата ни имате възможност да чуете и български звукозаписи. Те са на група, която един ден и тя ще бъде считана за класика, поне у нас: „Зона Це“ (Васил Пармаков и Румен Тосков „Рупето“ – клавишни инструменти, Веселин Веселинов „Еко“ – бас, Владимир Карпаров – саксофони, Стоян Янкулов – барабани и перкусия, Иван Лечев – китара). Забележителна със съдържащите се в нея композиции, изпълнение, но и като звукозапис продукцията на „Зона Це“ е създадена в БНТ, във Второ тон студио. Името на албума е „Човешкият фактор“. Тонрежисьор на всички записи е братът на Иван Лечев – Тодор. Мислено добавям тази негова работа към по-ранни звукозаписи, реализирани от Тодор Лечев във Второ тон студио на БНТ – трите пиеси на „ФСБ“: „Последният човек“, „Иде вятър“ и „Вълче време“. Благодарение на всички тези различни по характер творби слушателят може да разбере и/или да си припомни, че освен техническо умение тонрежисьорската дейност може да бъде и творчество. Особено, когато тази дейност се извършва от професионалист с познание и високи естетически критерии: Тодор Лечев.
С музиката в „Джаз клуб“ и изпълненията на „Дабъл Сикс ъф Перис“, „Манхатън Трансфър, Милчо Левиев, „Чикаго“, Мария Жоао, „Зона „Це“ и Виктория Толстой Ви желаем здраве и радост през новата година.
Бъдете щастливи и добри!
четвъртък, 4 януари, от 23 часа
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg