Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледните празници в Полша - феерия от преживявания: шопки, оплатек, Рождественска трапеза с кутя и още, и още

БНР Новини
Оплатек - безквасен коледен хляб
Снимка: Zuzi99

Ако сте в Полша за Коледните празници, ще откриете  огромно разнообразие от пре-любопитни детайли. Някои ще ви напомнят за  част от традициите у нас, други – за общата  славянската обредност. Присъстват и характерните за Западна Европа ритуали. Тръгнете ли из страната, става още по-впечатляващо! Ще забележите пъстра картина от ярки и много емоционални  моменти, типични за съответните селища. Гледайте, сравнявайте, опитвайте от празничната кухня, която също ще ви изненада! И това е особено ценно!  Във времето на глобализация, когато много неща в живота ни се уеднаквяват, съхранените старинни обичаи, песни, танци, вярвания, вкусове са  основа за великолепни, очарователни емоции. Какво означа думата „шопки“, която често ще чувате по време на Рождественските празници? Как изглеждат въпросните „шопки“? Ако у нас за Бъдни вечер се разчупва Богова пита, Боговица, полското семейство не може да започне вечерята в Святата нощ, без разчупването на оплатек. Но какво точно е оплатек? Ами кутя? Къде ще ви поканят на традиционната за района коледна супа от бадеми? Бъдете готови и за други кулинарни изненади, като например  солени и сладки ястия  с мак. И още, и още…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54