Едва ли някой може да си представи първи януари без музиката на фамилия Щраус и отрупаната с цветя Златна зала на „Музикферайн“ във Виена! Празничният новогодишен концерт на Виенската филхармония, започнал през 1939 година като опит за повдигане на патриотичния дух на австрийците, днес е една от най-хубавите традиции в световен мащаб, която обединява над 50 милиона телевизионни зрители и поне още толкова радиослушатели. Програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио също е част от този грандиозен проект – от 1987 година насам, вече повече от три десетилетия, директно в ефир ви приобщаваме към празничното събитие, което орисва с музика предстоящата година и зарежда слушателите с добро настроение и оптимизъм. През изминалите години по време на Новогодишния концерт, начело на Виенската филхармония са заставали много видни диригенти. Всеки един от тях е бил щателно подбиран от музикантите в оркестъра, както повелява традицията на състава. Но въпреки безспорните качества на всички, все пак има имена, които се открояват особено ярко и присъстват повече от веднъж в празничните програми. Сред тях е и маестро Рикардо Мути, за когото това е пето участие в Първоянуарския концерт. По-запалените меломани със сигурност си спомнят предишните концерти под негово диригентство – те бяха през 1993, 1997, 2000 и 2004, което автоматично го поставя на второ място (заедно със Зубин Мета) сред музикантите с най-много опит в дирижирането на Новогодишните концерти. Палмата на първенството принадлежи на легендарния Лорин Маазел, който е заставал пред Виенската филхармония на Първи януари цели 10 пъти: 1980-1986, 1994, 1996, 1999 и 2005 година.
Отношенията между Рикардо Мути и Виенската филхармония не са просто „творческо сътрудничество“. Започнали през далечната 1971 на фестивала в Залцбург, те продължават вече 47 години и имат „архив“ от над 500 концерта! Няма да бъде пресилено, ако наречем маестро Мути „един от любимците на Виенската филхармония“. Под неговата палка оркестърът винаги има специфичен звук и въздейства магнетично на публиката, а за топлите чувства на музикантите от състава към диригента свидетелства и фактът, че през 2011-а, по повод 70-я рожден ден на Виенската филхармония, Рикардо Мути бе обявен за неин почетен член.
Тази година под негово диригентство ще имаме удоволствието да слушаме творби от Франц фон Супе, Алфонс Цибулка и, разбира се – фамилията ЩРАУС! Повечето от тях са добре познати и любими на публиката, но по традиция има и пиеси, които ще звучат за първи път в Новогодишната програма. Кои са те, ще научите, ако бъдете част от нашата празнична аудитория! Не пропускайте – започваме точно в 12.15 по програма „Христо Ботев“!
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg