Жоро Иванов е изтъкнат майстор на кулинарното изкуство, уважаван от своите колеги по света. Той е шеф-готвач на президенти, на короновани особи, на звездни личности от киното, шоу-бизнеса, както и на много други знаменитости. Сега имаме удоволствието видният кулинарен специалист да ни помогне, ако не сме в заведение, да приготвим правилно празничното меню, съобразно новите европейски стандарти. Ще надникнем, в буквалния смисъл на думата, и в кухнята на българското домакинство за Европейското председателство. С какви предизвикателства трябва да се справя туристическият бранш и особено шеф-готвачите? А кой и какво готви в семейството на Жоро Иванов? Какви ястия той самият предпочита? Доколко при този натоварен, почти денонощен, работен график му остава свободно време поне за малко почивка? Къде най-добре разтоварва умората и се зарежда с нова енергия? От него можем да научим лесни, бързи, ефектни и разбира се, много вкусни рецепти, които шеф Иванов разкри в предаването „А сега некъде“, а вие можете да чуете в звуковия файл.
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg