Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руският бас Евгений Нестеренко навършва 80 години

БНР Новини
Снимка: ИТАР-ТАСС

На връх Богоявление, в първата за тази година оперна среща ще отбележим предстоящият юбилей на руският бас Евгений Нестеренко. На 8 януари той ще навърши 80 години, а ние в аванс му поднасяме пожеланията за здраве и дълголетие и ще го слушаме в главните роли на две оперни постановки в твърде различен стил – „Атила“ от Джузепе Верди (Атила) и „Златното петле“ на Николай Римски-Корсаков (цар Додон).
Евгений Нестеренко се ражда в Москва, но както често се случва със семействата на военните – налага се да се премести в Челябинск през 1949 година. Пътят му като че е бил предначертан – завършва Ленинградския инженерно-строителен институт, но има друга страст – музиката. Още като студент взима частни уроци при рукото сопрано Мария Матвеева и това довежда до второ висше образование – през 1965 година завършва Ленинградската държавна консерватория „Н. Римски-Корсаков“ в класа на Василий Луканин. В добавка ще споменем и обучението му при европейските светила Мануел Гарсия и Франческо Ламперти и... блестяща световна кариера. Нестеренко пее на сцените на най-добрите оперни театри в Австрия, Америка, Аржентина, Великобритания, Германия, Италия.
Съчетанието на прекрасни гласови данни, забележителна дикция и артистичен талант му помагат да се справи блестящо с над 50 главни партии, в 21 оперни спектакли той пее на оригиналния език, а светът започва да го нарича „втория Шаляпин“. Освен в оперни постановки руският бас пее и църковна музика, руски народни песни, романси, солови партии в оратории и кантати, той е първият изпълнител на много песни на Свиридов. Има над 70 записани плочи, сред които 20 цели опери. Преподава във висшите музикални училища на Ленинград, Москва и Виена. Сред сценичните му образи остава неповторим и до ден днешен неговият Борис Годунов из едноименната творба на Мусоргски.

Съдържание на операта „Атила“ от Джузепе Верди

Съдържание на операта „Златното петле“ на Николай Римски-Корсаков

събота, 6 януари, от 20 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50