Френският композитор Луи дьо Ке д’Ервоала (Louis de Caix d’Hervelois, ок.1670 – 1759) сякаш има сходна съдба с любимия си инструмент: виола да гамба. Музиката му ни връща към нейните славни дни, а собствената му биография безвъзвратно е покрита с праха на времето. Малко на брой съхранени писмени документи дават някои данни за личността му. Ученик е на прочутия по онова време композитор и гамбист Марен Маре (Marin Marais). Блестящ музикант, виртуозен виолист и почитан композитор, известно е, че Луи дьо Ке д’Ервоала е роден в северната част на Франция. А името му се свързва с привилегията, която кралят му дава на 17 октомври 1719 година за „различни музикални произведения (както вокални, така и инструментални) за бас виола, в две или повече части, които композира”.
Многопланов, многопластов Серж Генсбур (Serge Gainsbourg, 1928 – 1991) е сред любимите артисти във френската музикална култура. Екзистенциален, привидно плах, крехък дори, а едновременно с това - провокативен (!), Генсбур стилизира музикалните „моди” на своето време, създавайки репертоар - винаги разпознаваем. У него се преливат цветовете на влияния от шансона, джаза, космоса на класическата музика (пианистите Владимир Хоровиц и Дину Липати оставят дълбока следа в живота му), изобразителното изкуство, с което запазва завинаги близост, поезията, киното, екзотиката на реге-музиката, рока, че дори и така наречения фънк…
вторник, 23 януари от 23 часа
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана...
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg