Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хитлер и Сталин в битка за Европа

БНР Новини

Тезата за европейската гражданска война през първата половина на ХХ век е идея на германския историк Ернст Нолте, който я развива в специална монография под същото заглавие. Издигайки това твърдение на висотата на академичните научни трудове, Нолте разглежда като двата изключителни (тук е важно да се подчертае прилагателното „изключителни“) субекта (или по-точно актанта) на противопоставянето националсоциализма и болшевизма. Според него това са две както огледални по своя характер идеологическо-обществени системи, съградени на принципа на тоталното контролиране на всички социални нива и слоеве от страна на държавата, които в същото време влизат в смъртоносна хватка, за да утвърдят над цяла Европа, пък ако може и над целия свят ненавистническите си идеологии. Проблемът по някакъв начин на Нолте е, че се концентрира единствено върху двата тоталитарни режима, като оставя настрана алтернативата, която в действителност е един от победителите във Втората световна война – обществото на демократичните държави. Понеже, смятам, този двубой – между демокрация и тоталитаризъм или поне авторитаризъм – протича през цялата втора половина на ХХ век, нещо повече – пренесе се и в новия XXI век. Така че „европейската гражданска война“ или поне европейското гражданско противостояние не е приключило и не е известно дали изобщо ще приключи в рамките на близкото и по-далечно бъдеще. Тъкмо поради това съм на мнение, че книгата на Ернст Нолте е важна за обговаряне и територията на предаването на „Премълчаната история“ е идеално място, за да стане това. Става с помощта на Румен Дечев – историк, издател, преводач, и Николай Поппетров – историк и специалист по българска, европейска и световна история в първата половина на ХХ век.

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена и Павел Благеви

Да посрещнеш 68-ия си рожден ден, обикаляйки Анапурна

Ако слушате редовно "Покана за пътуване", ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..

публикувано на 18.12.24 в 08:35
Доц. Ива Гаврилова

Кожата – огледало на човешкото здраве

Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..

публикувано на 18.12.24 в 08:28
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15