Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От много, много отдалеч

БНР Новини
Михаил Белчев с Кристиян Бояджиев, Георги Денков, Ясен Велчев, Стоян Янкулов, 2015 г.
Снимка: Стоян Гребенаров

От много, много отдалеч
ще идвам винаги, докато мога,
но някой ден краката ми щом не издържат,
ще допълзя на лакти и колене,
за да ти кажа, че на този свят
обичам само, само теб.

От много, много отдалеч
ще пея винаги, докато мога,
но някой ден щом моя глас не издържи,
аз ще изпратя славей вместо мене,
за да ти каже, че на този свят обичам само, само теб.

От далеч, много отдалеч
ще бъда винаги, докато мога,
но някой ден сърцето ми щом се взриви,
ще ви прегърна с другия до тебе,
за да ти кажа, че на този свят
съм имал много малко време…
                                Михаил Белчев


Хайгашот Агасян, 2015 г. Снимка: личен архив на Кристиян Бояджиев
Интимното откровение на големия български поет и певец Михаил Белчев е посветено на неговата съпруга Кристина. През 1987 година Хайгашот Агасян превръща тези искрени стихове в песен, една от най-красивите в творчеството на Хайго – друг прекрасен колега и приятел! „От много, много отдалеч“ е записана в студиото на Балкантон с аранжимент на Емил Коларов и чувственото изпълнение на поета, а с годините се превръща в съвременна класика и винаги присъства в богатия репертоар на Михаил Белчев.
Онези от вас, които следят албумите на певеца, автор на музика и текст Майкъл Франкс (Michael Franks) сигурно са забелязали в тях две неща, които се повтарят: виниловите албуми и дисковете на Майкъл Франкс неотменно съдържат песенните му текстове, а освен това разбираме, че поне една песен певецът е посветил на PY (Пи Уай). Коя е тази персона, която Майкъл Франкс десетилетия пази от хорските погледи – едва ли ще научим. И по-добре! Нека остане нещо скрито в този съвременен, наш, все по-разголен свят…

неделя, 25 февруари, от 17 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15
Ангел Антонов

Нова монография, посветена на Райна Кабаиванска, я определя като "Весталка на операта"

Предаването "Неделен следобед" чества Деня на българската независимост с почит към един от най-независимите и достойни хора на изкуството, родени в България. Празничното издание на 22 септември от 14 часа е изцяло посветено на легендарната, прочута в целия свят българска певица, на чаровната и харизматична жена, на недостижимата актриса, отдаден..

публикувано на 22.09.24 в 08:11

Карл Бьом: Дали чувам музиката? Та тя извира от мен…

На 28 август музикалният свят отбеляза 130 години от рождението на Карл Бьом – един от колосите на диригентското поприще на ХХ век. "Патриарх на хармонията" го наричаха, а съвременниците му шеговито, но и със страхопочитание произнасяха: "Да отдадем дължимото на Бьом Австрийски!" Самият маестро пък бе съвсем лаконичен: "От мига, в който проговорих,..

публикувано на 21.09.24 в 08:10