Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Литературата като лекуване с други средства

Проф. Златимир Коларов
Снимка: kolarov.bg
Няма начин човек да стане брилянтен писател, ако преди това не е учил медицина - това е твърдение на прочутия прозаик Съмърсет Моъм. А списъкът на писателите-лекари е дълъг: Чехов, Булгаков, Конан Дойл, както и Димитър Димов, чието име носи Съюзът на писателите-лекари, клон на Международния съюз на писателите-лекари – UMEM. Негов председател e професор Златимир Коларов, а в "Часът на думите" няма как да не прозвучи въпросът: защо точно сред лекарите се срещат толкова много добри писатели?
Вероятно защото, за да лекува добре, освен симптомите на болестта, лекарят трябва да търси и причините й, а за това трябва да познава душата.
Аз гледам на литературата и киното, за което правя сценарии, като продължение на моята основна професионална дейност с други средства. Защото човекът е съчетание на душа и тяло. Това е смисълът – човек да е по-щастлив – споделя професор Коларов.
Той има добри новини за многобройните си почитатели. През годината предстои да излязат три негови книги: "Сиво, черно и свещица", втора част от сборник публицистика, посветена на морални, етични и житейски проблеми; последна част на квадрилогията "Нови лекарски разкази", както и дебютът му в областта на новелата "Среднощен етюд за стари глупаци".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Магичните пейзажи и интериори на Алберт Хаджиганев

В галерия "Астри" за трети път Алберт Хаджиганев представя своя живопис – пейзажи и интериори. Изложбата е в два цикъла: "Моят дом" – интериори от дома и ателието му в Нормандия и пейзажите му от тази магична част на Франция, някои от които се показват за първи път тук. Галеристката Вихра Пешева пише за житейския му и творчески път: "Когато през..

публикувано на 03.04.25 в 17:35
Динко Стоев

Новият ужас в картините на Динко Стоев

Динко Стоев за четвърти път представя своя изложба в пространството на галерия "Стубел". Това са творби от последните няколко години, обединени тематично в няколко поредици – "Захапка“, "Пилинг“, "Катерушки“, "Летящи найлони“. В тях отново се срещаме с таланта на художника да внушава "новия ужас", ако перифразираме Константин Павлов и стихотворението..

публикувано на 03.04.25 в 16:28

Три поколения немски художници в "Риволи"

Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на едно пътешествие през времето с произведенията на три поколения визионери, чиито произведения носят духа на своето време. Експозицията обединява класическа прецизност, модернистична експресия и..

публикувано на 03.04.25 в 16:20

Нова литература, нови възможности: Как младежите променят литературната сцена

"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика..

обновено на 03.04.25 в 13:52
Искра Джанабетска

Силата на детската литература: Месецът на книгите и новите послания

Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..

обновено на 03.04.25 в 12:19