Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Езикът на медиите и „караконджулите” в тях

БНР Новини
Николета Атанасова, Виктор Лилов и Илиян Василев (отляво надясно) в студиото на програма „Христо Ботев”.
Снимка: Кирил Чобанов

Както винаги в „Мрежата” оплитаме онези събития и хора, които оставят следа от изтеклата седмица, през дневния ред, наложен ни от медиите и търсим какво стои на втори план зад казаното или направеното. Този четвъртък в София се проведе международна конференция „Не на словото на омразата и екстремизма”. Това ни  дава повод за пореден път да говорим за езика на медиите на фона всичко случило се у нас. Но темата е много по-широка, защото езика на който говорят медиите често е отражение на този на политиците. А той напоследък е изпълнен с противоречиви послания, които ни объркват точно както бихме могли да се объркаме, ако някой се опита да ни представи една приказка за реалност и обратното.
С Илиян Василев и Виктор Лилов говорим за езика на омразата през „лепенето на етикети” и защо думата „джендър” се „превърна в синоним на „караконджул”. Но не само. Виктор Лилов коментира как „през политическите конфликти, ширещи се на страниците на медиите може да бъде наблюдавана тенденция за овладяване на публичното пространство и подмяна на политическия дневен ред. Като едновременно с тази подмяна на политическия дневен ред, ние получихме едно допълнително ниво на подмяна именно свързано със „закона за доограбване на КТБ” и „закона за допълнително манипулиране на медиите”, предложени от Делян Пеевски. И тук стигаме до ключовите теми, свързани с медиите, а имено медиите като инструмент за водене на една пропагандна война, която всъщност е част от една много по-голяма хибридна война, която пък е част от една още по-голяма битка, която се води в цял свят”. Илиян Василев допълни: „Много важно е да кажем, че да, има глобални процеси, но в дадения случай, матрицата на специфичното и локалното е много по-силна. Нас ни занимават всеки ден с псевдодрами, защото ние нямаме реален дебат по големите и реалните проблеми. Обществото ни е приспано от много години. То е анестезирано системно и устойчиво  от политиците и най-вече от медиите. При това положение истинският дебат за това кой ни управлява, как ни управлява, къде отиваме, как трябва да стигнем дотам, отсъства. И това е така,  защото хората, които заемат властовите позиции и доминират дневния ред на обществото, са слаби във възможността да водят чрез спечелване на ума и сърцата и да показват през личния си опит реформаторски умения, а не само популизъм. Хора, които ви убеждават, че от Витоша по-високо няма, че от медиите на Пеевски по-свободни няма и че от прокурора по-голям няма, а в същото време няма нито един корупционер или контрабандист, които да са в затвора, ами всичко това е „фейк” - „фейк” действителност, на фона на която новините също априори са „фейк”, защото дори и обективно да отразяват, те отразяват нереални неща. Не може да направите нормална новина от „фейк” действителност”.

Чуйте цялата дискусия с Илиян Василев и Виктор Лилов в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50

Компанията Hempstatic и строителството с индустриален коноп

В това издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" гостува Елена Янева – съосновател на Hempstatic, иновативна компания, която разработва изолационен материал за строителството на базата на индустриален коноп. Проектът ѝ се развива между София и Виена, където Елена е част от предприемаческата и научна общност в сферата на..

публикувано на 21.07.25 в 09:34

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31