Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спамът - проблем или просто досаден имейл

БНР Новини
Снимка: pixabay.com

Спамът е определян от мнозина като повече от досаден имейл. Едва ли има специалист в областта на компютърните технологии, който да отрече този факт, но и да не отбележи, че спамът може да бъде и много повече от това.
Думата „Spam” се появява още през 1936 г. като знак за месни продукти. Произлиза от израза Spiced hAM, който буквално преведен означава „пикантна шунка”. За да продадат продукцията си след Втората световна война, компанията Hormel Foods провежда първата за това време рекламна кампания. Рекламата на консервите с месо „SPAM” станала повече от популярна. Изчакала от витрините на различни евтини магазини, от автобуси и сгради, присъствала на страниците на печатни издания и непрекъснато звучала по радиото. Години по-късно натрапчивата реклама добила и световна популярност благодарение на скеча „Спам” от популярното телевизионно шоу „Летящият цирк на Монти Пайтън” от 1969 г., в който думата „спам” се споменава точно 108 пъти. Днешното значение на термина обаче е дело на Дейв Родес, който по време на компютърна конференция през 1986 г. изпратил безброй еднакви съобщения, рекламиращи нова финансова стратегия. Заглавието на съобщенията гласяло „Изкарай куп пари”, а в писмата се съдържала инструкция как точно всеки желаещ да направи това. Родес не спирал да изпраща съобщенията с еднакъв текст и накрая всички получатели започнали да ги сравняват с рекламираните в скеча консерви. Така „спамът” се превърнал в синоним на това, което днес възприемаме като нежелани рекламни съобщения в света на технологиите.
Всички днес свързваме „спама” с получаването на рекламни имейли в електронната поща, които меко казано не желаем. Затова и думата е синоним на досаден имейл. По думи на не един или двама специалисти, обаче, спамът може да бъде повече от натрапчив и да стане причина за сериозни проблеми, като източване на лични данни или евентуална кибератака. Какви са причините да получаваме „спамове” и как да се предпазим от тях - разказва рубриката „На „ти“ с компютъра”.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Злидол живеят само добри хора

"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..

публикувано на 18.04.25 в 08:45

Ферма в Осоица

През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..

публикувано на 17.04.25 в 15:25

Доброволци осигуряват празничен обяд за Великден на хора в нужда, можете да помогнете и вие

Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..

публикувано на 17.04.25 в 12:55

Български фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от ЕК

Българският фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от Европейската комисия за продължаването на цялостната си програма за подкрепа и развитие на демократичния граждански сектор у нас. Рада Еленкова, програмен директор на БФЖ, представя в "Нашият ден" програмите на фонда за финансиране на организации от..

публикувано на 17.04.25 в 10:05
Мария Мира Христова, Десислава Христозова и Мира Добрева

Мисията на "Деси, къде си?" или "Тихо! За това не се говори..."

"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..

публикувано на 17.04.25 в 08:05