Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прогнозата за времето или какво става в БАН?

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Замисляли ли сте се какво би станало, ако БАН спре да работи само за един ден. На първо четене се сещам, че ще усетим спирането на прогнозата за времето, на мониторинга за радиацията, на епидемиологичния надзор и на компютърната вирусология. Казвам „на първо четене“, защото това изобщо не е изчерпателно изреждане на дейностите на 42-та института на БАН, всеки със своята особеност и тясна специализация. И няма съмнение, въпреки че във всекидневието влиянието на повечето от тях не се забелязва, че не може да се пренебрегне научната им работа в дългосрочен план.
Започвам коментара си така заради вчерашната информация в медиите, че на съвместно заседание на Общото събрание и Събранието на академиците и член кореспондентите ръководството на БАН е представило „Стратегия за развитие на БАН до 2030“.
Според критиците въпросната стратегия обаче предлага не реформи, а развитие и оптимизиране на академията при твърдото запазване на организацията, управлението и структурата, като се базира на нереалистичен анализ на „състоянието и международната видимост на институцията“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31