Доц. д-р Георги Рачев е популярен и лесно разпознаваем, тъй като често „гостува” със своите синоптични прогнози в домовете ни и на работните места чрез радиото или телевизионния ефир. Затова и на улицата се случва спонтанно да го спират съвсем непознати хора: „Какво ще е времето след две седмици? А през другия месец? Защо ме боли главата, нещо с налягането ли не е наред?”
Всъщност, oсвен тази масова разпознаваемост, за него се знае твърде малко и то – предимно суха статистика. Той преподава в СУ „Св. Климент Охридски”, Катедра „Климатология, хидрология и геоморфология” на Геолого-географски факултет. Освен това е специалист по възобновяеми енергийни източници и експерт в областта на туризма. Има редица статии в научни сборници, например „Климатичната революция като предпоставка за нисковъглеродна икономика”. (Год. на СУ „Св. Кл. Охридски”, Геолого-географски факултет, Том 103, кн.2 – География, Рачев, 2010). И още доста такива публикации, но няма да ви занимавам сега с тях.
На кого от предците в семейството носи името Георги? Откъде тръгват и преминават през времето пътеките на неговата родова памет? Как обича да празнува именния си ден? Кой приготвя трапезата? И къде са го отвеждали пътешествията? Защото доц. Рачев носи духа на истински приключенец и е сладкодумен разказвач. Предлагам да се уверите лично в рубриката „Срещи по пътя” на предаването „А сега накъде?”. Този път специален гост е географът, климатологът и човекът Георги Рачев. За какво мечтае? Когато му задават въпроси за времето, той на свой ред да пита: „А ти, приятелю, какво време носиш в себе си – слънчево или дъждовно за околните?”... Сега доц. Рачев има тази възможност, а ние – шанса да чуем един различен разговор с него.
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg