Вчера в Мюнхен задържаха развилнял се 25-годишен българин. Всъщност, срещу него се насочило вниманието, когато той откраднал чипс от едно магазинче . „Ей, голяма работа!", ще кажете. Ми, да! Ама на хората не им е приятно да ги правят на глупаци и извикали полиция. Нашенецът се разбеснял, започнал да крещи и да отправя наляво и надясно расистки заплахи. Не се държал на краката си- толкова бил пиян и полицаите едва го завлекли в колата. Оказало се по- късно, че в кръвта му има почти четири промила алкохол.В полицейското управление 25-годишният българин продължавал да се пъчи и продължавал да крещи „Зиг Хайл“ , крясък придружен с необходимия знак на ръката, впрочем точно същият, с който бяха снимани преди две седмици едни дечица на футболен мач в София. Работата е там, че използването на този израз в съчетание с вдигането на ръка в Германия се преследва от закона и сега българчето, вече изтрезняло надявам се, е научило, че срещу него е повдигнато дело за кражба, обиди и противоконституционни лозунги.И вие пак ще кажете: „Е, чак път толкова! Много строги закони имат тези германци! Я вижте у нас какво стана ?!! Замръчка се работата около надрасканите със свастики деца и техните нацистки поздрави. Намериха единият родител, който в прав текст си каза,че е националист и че не вижда нищо лошо в това, което е направило детето му, по сергиите се продават откровено ксенофобски книги, оглавявани от „Майн кампф“ и т.н., и т.н.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg