Атанасовското езеро е специално: има си рожден ден, имен ден, майски празник, посветен на Деня на Натура 2000. Има си разнообразни обитатели: водни, подводни, крайбрежни, въздушни. Над езерото минава миграционният път на птиците „Виа Понтика”.
А този май езерото се сдоби и с танц, естествено, също специален, представен дори в Брюксел, по време на официалната церемония по връчване на Европейските награди Натура 2000 на 17 май 2018 г. в зала „Берлемон”, където сред 25-те финалисти от цяла Европа се бориха и 4 български проекта:
• „Солта на живота” в категорията „Комуникации”;
• „Сигурно зимовище за червеногушата гъска” в категорията „Съчетаване на интереси”;
• „Помощ за египетският лешояд” в категорията „Трансгранично сътрудничество и работа в мрежа”;
• „Възстановяване на белошипата ветрушка” в категорията „Трансгранично сътрудничество”.
За финала на церемонията екипът на проект „Солта на живота” получава и поканата „да вдъхнови” гостите с арт пърформанс. За целта бургаските изпълнители от формация ДЮН подготвят оригиналния танц „Езерото”, разказващ магичната приказка за езерото, солта, птиците и хората.
Атанасовското езеро е „Натура 2000” зона, резерват, защитена местност, Рамсарско място, подходящо за добив на сол, за образователни разходки, лежерни срещи с приятели, за специализирани туристически маршрути с наблюдение на птици, за кални бани, каране на велосипед, бягане по алеите и още, и още…
На престижната церемония проект „Помощ за египетският лешояд” спечели голямата награда в своята категория, а екипът на проект „Солта на живота”, LIFE+ получи специални грамоти като финалист за тримата партньори, които участват – БФБ, БДЗП и Черноморски солници АД – лично от директора на отдел „Натура 2000” в Генерална дирекция „Околна среда”.
Това е четвърто издание на европейската награда, предназначена да оцени върховите постижения в управлението на зоните от „Натура 2000” и да покаже добавената стойност на мрежата за местните икономики.
Атанасовското езеро е любимо място за жителите на Бургас и многобройните гости на града и страната. Там се провеждат много тематични празници, за един от тях разказва Радостина Ценова от Българска фондация „Биоразнообразие”. Чуйте интервюто, излъчено в предаването „А сега накъде?” на 18 май 2018 година.
"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти, получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg