Атанасовското езеро е специално: има си рожден ден, имен ден, майски празник, посветен на Деня на Натура 2000. Има си разнообразни обитатели: водни, подводни, крайбрежни, въздушни. Над езерото минава миграционният път на птиците „Виа Понтика”.
А този май езерото се сдоби и с танц, естествено, също специален, представен дори в Брюксел, по време на официалната церемония по връчване на Европейските награди Натура 2000 на 17 май 2018 г. в зала „Берлемон”, където сред 25-те финалисти от цяла Европа се бориха и 4 български проекта:
• „Солта на живота” в категорията „Комуникации”;
• „Сигурно зимовище за червеногушата гъска” в категорията „Съчетаване на интереси”;
• „Помощ за египетският лешояд” в категорията „Трансгранично сътрудничество и работа в мрежа”;
• „Възстановяване на белошипата ветрушка” в категорията „Трансгранично сътрудничество”.
За финала на церемонията екипът на проект „Солта на живота” получава и поканата „да вдъхнови” гостите с арт пърформанс. За целта бургаските изпълнители от формация ДЮН подготвят оригиналния танц „Езерото”, разказващ магичната приказка за езерото, солта, птиците и хората.
Атанасовското езеро е „Натура 2000” зона, резерват, защитена местност, Рамсарско място, подходящо за добив на сол, за образователни разходки, лежерни срещи с приятели, за специализирани туристически маршрути с наблюдение на птици, за кални бани, каране на велосипед, бягане по алеите и още, и още…
На престижната церемония проект „Помощ за египетският лешояд” спечели голямата награда в своята категория, а екипът на проект „Солта на живота”, LIFE+ получи специални грамоти като финалист за тримата партньори, които участват – БФБ, БДЗП и Черноморски солници АД – лично от директора на отдел „Натура 2000” в Генерална дирекция „Околна среда”.
Това е четвърто издание на европейската награда, предназначена да оцени върховите постижения в управлението на зоните от „Натура 2000” и да покаже добавената стойност на мрежата за местните икономики.
Атанасовското езеро е любимо място за жителите на Бургас и многобройните гости на града и страната. Там се провеждат много тематични празници, за един от тях разказва Радостина Ценова от Българска фондация „Биоразнообразие”. Чуйте интервюто, излъчено в предаването „А сега накъде?” на 18 май 2018 година.
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg