В дните от 6 до 10 юни т. г. Поморие ще бъде домакин на XV Международен фестивал на православната музика „Св. Богородица-Достойно есть“ – ежегодно събитие, обвързано с празника на чудотворната икона на Божията майка „Достойно есть“ на 11 юни.
След посрещането на иконата, фестивалът традиционно се открива с литийно шествие и водосвет пред красивия поморийски храм „Рождество на пресвета Богородица“. Събират се всички участници, гости и жители на черноморския град с надежда и радост да преживеят в следващите четири дни вълнуващи мигове със завладяващата източноправославна музика.Вече 15 години най-мащабният хоров форум у нас успешно развива идеята за съхраняване традициите в православната музика, провокира създаването на нови, качествени образци с истинска стойност.
Негови организатори са община Поморие, Сливенската митрополия и настоятелството на храм „Рождество на пресвета Богородица“, а патрони на фестивала са Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Йоаникий и г-н Иван Алексиев – кмет на община Поморие.
През 2018 г. празникът ще събере трима архиереи: НВП Сливенския митрополит Йоаникий, Старозагорския митрополит Киприан, председател на фестивалния секретариат и западно и средноевропейския митрополит Антоний.
„Трима митрополити на едно място, мисля, че не сме събирали, така че за нас ще бъде една голяма радост“, каза в интервю за предаването Cantate Jubilate музикалният директор на фестивала г-жа Йорданка Панчева-Туджарова, диригент на дамския хор „Благовестие“ в поморийския храм.
Внушителен, както винаги, е броят на участниците в трите категории: Православни църковни хорове (първа категория), Източно пеене (втора категория) и Смесени и еднородни хорове или вокални ансамбли (трета категория). По време на фестивалните дни певците и техните диригенти имат възможността да посетят едни от най-интересните исторически и културни паметници по българското Черноморие в района на Бургас, Поморие и Несебър.
„Надявам се, че в тези дни ще царува една атмосфера, изпълнена с дружелюбие и духовна радост от това общение. В храма ще се възнесат молитвени гласове, ще прозвучат старинни песнопения, песнопения на класици в църковната музика, както и творби на съвременни композитори, и много български творби естествено“, допълни г-жа Туджарова.
От разговора с нея в звуковия файл ще узнаете подробности за участниците – 30 на брой в тазгодишното фестивално издание и неговото специално посвещение.
„Емоцията е много по-голяма, когато имаш до себе си приятели“ – към тези думи на музикалния директор Йорданка Панчева-Туджарова се присъединява екипът на БНР, който ежегодно отразява събитието.
На добър час!
Alarma Punk Jazz & Club Pave представят днес Рамбо Амадеус! В студиото на "Нашият ден" колегата Цветан Цветанов представи концерта, който тази вечер слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат шанса да чуят директно от клуб "Паве" под Столична библиотека. Точно 13 години след първия си концерт у нас през далечната 2012 година господин Антоние..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg