Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джеймс Ливайн на 75

БНР Новини
Джеймс Ливайн с Бостънския симфоничен оркестър по време на концерт.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В предаването ще отбележим предстоящия 75-ти рожден ден на прочутия американски диригент и и пианист Джеймс Ливайн, роден на 23 юни 1943 г. в Синсинати, Охайо. Накратко някои факти от биографията му: Семейството е музикално-артистично – дядо му е кантор в синагогата, баща му Лорънс Ливайн е цигулар, а майка му Хелън е актриса. Така от самото начало Ливайн е закърмен с музика и театър и още на 10 години прави своя публичен дебют като пианист с Втория клавирен концерт на Менделсон със Симфоничния оркестър на Синсинати. На диригентското изкуство се посвещава след 1961 г., когато започва обучението си в „Джулиърд скуул“ – Ню Йорк. Там негов учител и наставник е френско-американският диригент и педагог Жан Морел. В сезона 1964-65 г. е ученик на Джордж Сел в Кливландския оркестър, след което става втори диригент на състава до 1970 година.

През същата година е поканен за гост-диригент на Филаделфийския оркестър и операта на Сан Франциско. В Метрополитън опера Джеймс Ливайн дирижира за пръв път през юни 1971 г. в „Тоска“ на Джакомо Пучини. Става диригент на този оперен театър през сезон 1973-74 г., а от 1976 до 2016 г. е негов музикален директор. Работил е по 85 различни опери в повече от 2500 представления в „Метрополитън“, под неговата палка са пяли тримата тенори – Лучано Павароти, Хосе Карерас, Пласидо Доминго, Кири Те Канава, Ане Софи фон Отер, Татяна Троянос и още много звезди от оперния небосклон. През 2011 г. поради заболяване от Паркинсон той слиза от поста за две години. След като се завръща в Метрополитън, дирижира от инвалидна количка и заявява: „Изключително горд съм от всичко, което постигнахме заедно като колектив – от разширяването на репертоара с нови и рядко чувани творби до развитието на оркестъра и хора в едни от най-бляскавите в музикалния свят. Въпреки че ми е невъзможно да прекарвам толкова много време на подиума, колкото би ми се искало, съм доволен да встъпя в новата си роля и да поддържам дълбоката си връзка с „Мет“. По думите на генералния мениджър на нюйоркския оперен театър Питър Гелб, няма диригент в историята на операта, който да е постигнал толкова, колкото Джеймс Ливайн в епичната му кариера в „Метрополитън“. Успоредно с работата си там Джеймс Ливан е музикален директор на Мюнхенското филхармонично общество (1999-2004) и на Бостънския симфоничен оркестър (2004-2012), участва активно на фестивалите в Байройт и Залцбург, а репертоарът му е от Бах през Моцарт, Вагнер и Верди до Ксенакис. Като носител на 37 номинации и на 10 награди „Грами“ Ливайн е един от най-уважаваните диригенти на САЩ и е награждаван с безброй американски и европейски награди.
Под негово диригентство ще чуем пълен запис от 1990 г. на операта „Сватбата на Фигаро“ от Волфганг Амадеус Моцарт.

Изпълнителски състав:
• Томас Хемпсън – граф Алмавива
• Кири Те Канава – графиня Розина Алмавива, негова съпруга
• Доун Ъпшоу – Сузана, камериерка на графинята
• Феручо Фурлането – Фигаро, камериер на графа
• Ане Софи фон Отер – Керубино, паж при графа
• Татяна Троянос – Марцелина, икономка в двореца на графа
• Пол Плишка – Бартоло, доктор
• Антъни Лачура – Базилио, учител по музика
• Майкъл Форест – дон Курцио, съдия
• Ренато Капеки – Антонио, градинар
• Хайди Грант – Барбарина, дъщеря на Антонио

Хор и оркестър на Метрополитън опера – Ню Йорк
Диригент – Джеймс Ливайн

Съдържание на операта „Сватбата на Фигаро“

събота, 9 юни, от 20 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Казанджиев на 90 години

Васил Казанджиев е една от най-ярките фигури на съвременната българска музикална култура, чието творчество е вдъхновение за поколения музиканти и ценители на изкуството. Забележителният български композитор, диригент и педагог ще бъде почетен с концерта "90 години Васил Казанджиев", който ще се състои в рамките на международния фестивал "Софийски..

публикувано на 28.09.24 в 10:05

Сублимно изпълнение на "Турандот" на сцената на Виенската държавна опера

С постановката на Клаус Гут, Виенската държавна опера празнува 100-годишнината от рождението на композитора със звезден състав – Асмик Григориан като Турандот и Йонас Кауфман като Калаф сред други. Главната роля е дебют и за двамата изпълнители. "Психологическият подход на Клаус Гут и великолепното дирижиране на Марко Армилиато се разгръщат във..

публикувано на 28.09.24 в 08:00

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15