Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светослав Нахум: Нашите различия са нашата сила

БНР Новини
Снимка: България Сега

Писателят Светослав Нахум гостува на "Часът на думите" и разказва за участието си във Втория международен литературен фестивал, който представя европейски автори в Китай. Форумът е опит за разширяване на сътрудничество между Китай и света.
На този етап българската литература си остава непозната за Китай и част от проблема се обяснява с липсата на поддръжка за българистиката там.
Доколко конюнктурата предопределя автоцензурата на един автор - това е темата на последната книга на Нахум, която се нарича "Доктринер". Повече за нея и за криворазбраната цивилизация, слушайте "Часът на думите".

Светослав Нахум е автор на повестта “Вълчият вой”, на сборника разкази „Заловеният Еднорог”, и романа „Raptus”. Редактор е в сп. Audience Magazine – Ню Йорк. Член е на СБП, на Българския ПЕН-Център и е асоцииран член на Американския ПЕН–Център. Публикува разкази и рецензии във Виртуалното студио на Франсис Форд Копола – Zoetrope. Романът му „Raptus” е преведен на английски, руски и немски и предстои публикуването му в САЩ, Русия, Германия и Австрия. Работи се по филмирането на книгата.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56
Димитър Узунов

Тийнейджърът в мен: Димитър Узунов

Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство.  Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..

публикувано на 28.07.25 в 12:37
Участници в Международния фестивал „Българска душа на святата земя“ на летище Бен Гурион в Тел Авив.

10-ото издание на международния фестивал "Българска душа на святата земя" беше успешно

Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса, кореспондент на Българското национално радио в Израел, директор на артсалон "Сели" и вицепрезидент на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина. Тя гостува в "Артефир" по..

публикувано на 28.07.25 в 11:50